RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

Poetë dhe Poezi

Dimanche 30 novembre 7 30 /11 /Nov 16:12

Primo-Shllaku-Foto-Vasil-QESARI.jpg

Primo Shllaku në librarinë 'Mollat' - Bordeaux  ( Foto Vasil Qesari)  

Me Primo Shllakun, mikun tim të vjetër, u takuam para disa ditësh, këtu në France. Ishte i ftuar në një takim me studente të letersisë, në universitetin e Toulouse-s dhe më morri në telefon e më tha se do të vinte patjeter, të më takonte. U gezova shumë. E prita te stacioni i trenit, në Gare St. Jean dhe kaluam së bashku një mbrëmje të gjatë në shtepi dhe të nesërmen, një mëngjes të shkurtër. U çmallëm, aq sa ç'mund të çmallen për aq pak kohë të kufizuar,  dy miq të vjetër që s’janë parë qysh prej dhjetë vjetësh. Pra, fare pak. Por, ama, me premtimin se do të takohemi në Romë, për Krishtlindjet që po afrojnë. Primo, ndër të tjera, më la edhe një cikël poezish orgjinale, një pjesë përkthyer nga Adrian Marashi e të tjerat,  përkthyera nga ai vetë në frengjisht. Më duhet të interesohem të gjej një botues. Dhe, kjo pune, duhet berë me çdo kusht e  mënyrë, sepse ai është vertet një poet i rrallë, një nga zërat me të fuqishëm e të veçante, të poezisë post-komuniste. Dhe, këto ditë, ishte një dëshire e imja që tri nga poezitë e tij, ti publikoja me kënaqësi, ketu në blog-un tim ...

Vasil QESARI

Je-t-aime.jpg

TË KAM DASHTË

Të kam dashtë ...
Dashunia nuk ka te tashme
Dashunia nuk ka të ardhshme
Ajo ka vetëm të kaluemen.
Të kam dashtë.

Dashunia asht e lirë si dorë mbi ranë
Dashunia asht e verbët e zhvoshkun nga lëkura
Dashunia asht e çmendun si dorë mbi mish
Dashunia vdes kur i mbarohen fjalët
Dashunia vdes kur i shërohen plagët
Dashunia fillon
prapë prej fillimit.

Dashunia i beson të glitha
Dashunia i shpreson t.ë gjitha
Dashunia i 'ha' të gjitha
Dashunia i fal të gjitha
Dashunia banon te duert ...

Të kam dashtunue ...
Dashunia nuk ka të tashme
Dashunia nuk ka te ardhshme
Ajo ka vetëm të kaluemen.
Të paskam dashtë pra ...

1986

sang-de-mon-coeur.jpg 


NJË PLAGË

Qe, ky ishte gjaku im.
Nji çast ma parë ai më vraponte nëpër zemër.
Merre ket gjak dhe vene në qiellin tand
si diell.
Në s'ban,
vene si hanë.
Në prap nuk ban, vene siç asht, si gjak
 
që disa çaste ma parë vraponte në zemrën time
dhe ndoshta atje i pa,
n'errsinën e kuqe,
sytë e tu plot dritë.
 
1983

ADDIO

Nuk të kam dashtë kurr e dashun,
As ateherë para se me të njoftë
Na bashkoi ky jastëk,
Kjo lule e qëndisun
E negativi i saj mbi faqe.

1997

 

Par Simbad - Publié dans : Poetë dhe Poezi
Ecrire un commentaire - Voir les 0 commentaires
Lundi 23 juin 1 23 /06 /Juin 01:09

couronement.jpg

 

KURORËZIM


Në se një ditë hapat e endrrave të tua rastësisht do të sjellin
Poshtë shtëpisë sime e zemra jote plagë aty do ndalet për një çast,
Atje,
Mes erës së luleve, në botën e zemrës sime që troket butësisht
Për të qenë
Së bashku
Qofte edhe për një çast,
Për një psherëtimë,
Për një rrahje zemre,
Kokën mbështetur mbi timin gjoks,
Buzët e mia mbi tendin ballë,
Mes përkëdheljesh ëmbëlsisht pa fund,
Në bashkim shpirtrash gjer në barrierat e kohëve,
S’do të na mjaftonin as njëmijë vjet.
E unë do flisja me gjuhen e syve të mi,
Këtyre liqejve të thellë që falin gjithmonë,
Do flisja me gjuhën e duarve të mia delikate rreth fytyrës tende
Ku çdo rrudhe dhimbje është mbushur plot me dashurinë time.
Me buzët e mia në gojën tende dashurinë do ta shprehja bukurisht,
Në lartësi ndjenjash qiellore që çdo krijesë njerëzore do ketë njohur,
Me te çmendurin pasion,
Nga thellësitë e trupit drejt syve të tu,
Nga duart e mia në të tuat duar,
Nga buzët e tua në trupin tim,
Nga sytë e tu në zemrën time.
Dhe me të ëmblat duar mbyllmë lehtë,
Të rëndat qepalla nga hullitë e detrave,
Që të lumtura për të vetmen herë në timen jetë,
Thithen nektarin Hyjnor të jem e Dashuruar,
Kaq thellësisht e me të bukuren e të zjarrtën mënyrë.

Dhe sa herë që do mbyll sytë e gjer në fundmen frymë,
Para meje do shfaqen karvanë beduinësh,
Prej të cilëve zogj të praruar do fluturojnë
Drejt detit e erërave,
Duke shkuar drejt brigjesh të reja,
Zemerlehtë se kanë jetuar,
Qoftë dhe një të vetëm çast.

 

Claude Chatron-Colliet©2008

Shqipëroi nga frëngjishtja: Vasil Qesari

Par Simbad - Publié dans : Poetë dhe Poezi
Ecrire un commentaire - Voir les 0 commentaires

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
Créer un blog gratuit sur over-blog.com - Contact - C.G.U. - Rémunération en droits d'auteur - Signaler un abus - Articles les plus commentés