Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
22 janvier 2010 5 22 /01 /janvier /2010 14:56

sanguine--1.jpg
SANGUINE


Zinxhiri i fustanit shkau poshtë gjer në ije
Dhe e madhërishmja stuhi e trupit tend të dashuruar
Shpërtheu papritur në mes të errësires …
E fustani ra poshtë mbi parketin e lëmuar
Në tapet si një levozhgë portokalli e qëruar
Dhe nenë kembët tona
Farat plasën si xhevahirë të kuq
Sanguine
Frut i bukur
Thithkë e gjirit tend
Një shenjë tjetër fati shkroi
Mbi pëllembën e dorës sime.
Sanguine
Diell nate
Frut i bukur


(Jacques Prévert, Spectacle, 1951)


- Shqipëroi Vasil Qesari -

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Poetë dhe Poezi
commenter cet article

commentaires