Overblog Suivre ce blog
Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
22 avril 2013 1 22 /04 /avril /2013 10:28

exodus.jpg

(Photo Vasil QESARI)

Repost 0
Published by Simbad - dans Fotografi
commenter cet article
6 mars 2013 3 06 /03 /mars /2013 17:37

mall

(photo Vasil Qesari)

Repost 0
Published by Simbad - dans Fotografi
commenter cet article
30 mai 2010 7 30 /05 /mai /2010 09:08

Fichier hébergé par Archive-Host.com

Portret vajze (foto Vasil Qesari)

Repost 0
Published by Simbad - dans Fotografi
commenter cet article
26 septembre 2008 5 26 /09 /septembre /2008 12:02
Simbad-Manhattan.JPG

Për t'u njohur me albumin fotografik të Simbad Detarit, klikoni këtu:
http://home.fotocommunity.fr/simbad

New York - dita e artistëve shqiptarë

Perveçse ne Bordo, Paris, Vjenë, dhe Shqipëri disa nga vlerat artistike u promovuan në Studion Berisha në New York, nga dy artsitët e mirënjohur Vasil Qesari dhe Fatmir Velaj.

Beqir Sina / New York

17 Shtator 2008 - Me ftesë të Shoqatës së Gruas Shqiptare në Amerikë "Motrat Qiriazi", Presidentes Dr. Anna Kohen, prej disa ditësh ndodhen në ShBA-së, dy artistët e njohur, fotografi, gazetari e publicisti Vasil Qesari si dhe piktori i talentuar Fatmir Velaj. Vasil Qesari, është autori i mbi 1000 reportazheve në kanalin TV Francë +3, ku zoti Qesari punon si gazetar prej disa viteve. Ai thuhet se ka koleksionuar deri tani në kameran dhe aparatin fotografik të tij - xhirimet e intervistat me njerëz te shquar të artit si; Zhan Mare, Sharl Aznavur, Zhan-Pol Belmondo, Zhan-Lui Trintinjan, Fabris Lukini, Salvatore Adamo. Por, edhe me burra shteti e politikanë të shumtë si: presidenti Zhak Shirak, ish-kryeministrat Alen Zhype, Lionel Zhozpe, kandidatët për presidentë Soglen Ruajal, Nikola Sarkozi etj. Ndërsa, kolegu i tij nga i njëjti qytet, Vlora, piktori Fatmir Velaj, është autori që ka marrë pjesë në shumë ekspozita personale dhe kolektive, në; Austri, Gjermani, Itali, Belgjikë, Greqi, Egjipt, Rumani, Maqedoni, Shqipëri etj. Piktori i talentuar vlonjat Fat Velaj, është edhe kryetar i Organizatës Ndërkombëtare të Artit,"Forum Weltoffen Internacional Artist Network". Fatmir Velaj, është piktori që Austria e ka shpallur "Nderi i Republikës", ndërsa Sanremo e nderoi me Medaljen e Artë, para disa viteve. Dy artistët nga qyteti i Vlorës, por që tani jetojnë e punojnë në Austri e Francë, erdhën dje në qytetin e 12 milion banorëve, New York, në metropolin e botës, qytetin multi - kulturor, qytetin e artistëve të medhenjë, qytetin e famëshm të Broduejtit (Broadway) vendit prej nga janë promovuar edhe yjet e Hollivudit, për të hapur ekspozitën e tyre, në pikturë dhe në fotografi, pasi pikturat dhe fotot e tyr, kishin kaluar më parë në disa kryeqendrat e kulturës botërore, si Vjenën, Bordon, Parisin e Romën. Ekspozita, e Qesarit dhe e Velajt, u hap të djelën pasdite, në "Studio Berisha", në zemër të qytetit, Manhattan - New York, në mjediset e studios së fotografit me nivele të larta artistike të mjeshtrit të madh të fotografisë në Amerikë, Fadil Berisha. Velaj e Qesari, janë duke promovuar me anë të kësaj ekspozite, për herë të parë artin e tyre në SHBA-së, Kjo ekspozitë hapet me rastin e kurorzimit të lidhjeve të mira, që kanë krijuar këta dy artistë, Qesari dhe Velaj, me anëtarët të Shoqatës së Gruas Shqiptare në Amerikë "Motrat Qiriazi", Presidenten Dr. Anna Kohen, dr Selaudin Velaj, dhe me kolegët e tyre në SHBA-së, bashkqytetarët e tyre, në SHBA-së, miq dhe shok të shumtë, adhurues të artit në diasporë. Ekspozita ku janë vendosur mbi 50 relikte të zgjedhura, të të dy autorve, do të zgjasë disa ditë e hapur këtu në New York, dhe në fund të javës ekspozita së bashku me dy autorët, udhëton për në Boston.

Ditë artistësh shqiptarë, në Nju Jork

Në ceremonin e hapjes së ekspozitës me titull "Me të ardhmen" të autorve Velaj e Qesari, çelur në "Studio Berisha", në Manhattan - New York, merrnin pjesë, shumë adhurues të artit e kulturës, artistë e shkrimtarë, afaristë e veprimtarë të komunitetit, studentë shqiptarë, që studijonë në Amerikë. Mes tyre edhe dy nga përfaqësuesit të shtetit shqiptar në Nju Jork, ambasadori Ljublin Dilja, dhe konsulli i përgjithëshm i RSH, në New York, Dr. Albert Jerasi. Sekretari i Akademisë së Shkencave Shqiptaro-Amerikane Dr. Namik Shehu, Dr. Selahedin Velaj, shkrimtari i mirënjohur Naum Prifti , Spiro Gjikondi, Muhamet Mjeku, kryetari i Shoqatës "Çamëria" Sali Bollati, Mark Roven. shkrimtarja Albana Lifchin , poetja Iliriana Sulkuqi, Filip Gazuli, Blerta Alikaj, Eleonora Gjoka, shkrimtari Pandeli Simsia si dhe artistja Elza Zagreda autore dhe aktore e talentuar, aktori i njohur Luan Bexheti, dhe kolegët e tij Alfred Tollija e tjer. Nga komuniteti shqiptar te Rhod Island dhe Machesussttes, poetja e mirënjohur zonja Rita Salihaj dhe bashkëshorti i saj inxhinier Adem Salihaj. Mes pjesmarrësve ishte edhe ish- Pianistia e Operas dhe Baletit të Tiranës Nermin (Daja) Zhabjaku dhe Lindita Lole, një soprano shqiptare që arriti të futej në radhët e artistëve amerikanë. Profesor Haxhi Berisha PHD. zoti Esad Rizai, Rustem Guri, Agathia dhe Ylli Luka, Zihni Veshi, Dritan Haxhia, Muharem Bytyçi, Bukurie Agalliu, biznesmeni Bruno Selimaj, e Miss Kosova 2008, Zana Krasniqi, e cila, sapo është shpallur një ndër 10 vajzat më të bukura në Botë, në Miss Universe - Vitenam 2008. Autori i disa shkrimeve publicistike, skenografi i Kinostudios "Shqipëria e Re" piktori .Astrit Tota, dhe ish kameromani i TVSH , Ilir Kasneci. Ndërkohë , që kishte ardhur enkas, edhe përfaqësuesja e këshillit të bashkisë të qytetit Cleveland, shqiptaro amerikanija Anila Coniku Nicklos, anëtare kjo e bordit të marrëdhënieve komunitare, ish editorja e gazetes komunitare "Shqipja", në atë qytet, e cila është bërë e njohur nëpërmjet gazetës Bota Sot, për iniciativën e saj për vendosjen e Statujës së Nënë Terezes, në sheshin Rockefeller Park Greenhouse, afër me statujen e Martin Luther King, në qytetin e Cleveland të Ohaois. Dr. Ana Kohen, me "statusin" e nikoqires së këtij evenimenti, pasi ju urjoj mirëseardhjen dy mysafirve , tha se "!Është kënaqësi për mua, dhe auditorin të kemi sot kemi në mesin tonë : z Fatmir Velaj dhe z Vasil Qesari, dy artistët e njohur, shqiptar, të cilët, i kanë dhënë kaq shumë botës së artit në Evropë" tha ajo. Mirepo, ka theksuar zonja Kohen, se megjithse të dy janë nga Vlora, këtu vijnë nga drejtime të ndryshme, njëri nga Austria dhe tjetri nga Franca, për t'u bashkuar dhe për të folur me të njëjtën gjuhë, për artin e tyre para bashkëkombasve, në Nju Jork, unë nuk do të zgjatem në biografinë e të dy artistëve të nderuar dhe të respektuar, por marr guximin ta deklarojë të hapur këtë ekspozitë, duke kujtuar fjalët e vizionarit John Breger, se " Fotografitë egzistojnë për të na kujtuar atë që kemi harruar".

Velaj dhe Qesari për ekspozitën

Fotografi Vasil Qesari, e mori fjalën duke thënë se është një kënaqësi e veçantë të ndodhej mes artistëve dhe adhuruesve të artit në Nju Jork. Kjo, tha ai për mua është një ngjarje e shënuar, një emocion i veçantë një "shok", që po e përjetojë së bashku me ju të dashur miq të mi dhe kolegun Velaj. Qesari, më tej tha se ky është një evenimet i jashtëzakonëshëm , pikërisht këtu në zemër të Nju Jorkut, "Në një vend sipas tij që gjithëkush do ta kishte zili." Të ekspozosh, në një vend të till, tha Qesari, çdo artistë dëshiron të ketë këtë fat, pasi do të përmovonte artin shqiptar dhe artin e tij personal." Piktori, Fatmir Velaj ka falemnderuar të pranishmit, me pjesmarrjen e tyre në këtë ditë të bukur, siç e quajti ai ose "Ditë artistësh shqiptarë në Nju Jork". Në mënyrë të veçantë, tha Velaj, do të falemnderojë të gjithë ju që na dhatë mundësinë të hapim këtë ekspozitë, në zëmer të Nju Jorkut, në "shtëpinë e artsitëve të mëdhenjë amerikanë e botërorë". Piktori i talentuar Fat Velaj, tha se ekspozita ka si subjekt të ardhmen, dhe është një cikël i zgjedhur fotosh dhe pikturash si nga ai dhe nga miku i tij Vasil Qesari, i cili për Velajn është një "institucion kulture në vetvete", tha duke vlersuar kolegun e tij vlonjat, piktori Fat Velaj.. Ai vijoj duke thënë se që të dy ishin munduar të sjellin këtu në Nju Jork, në këtë cikël pikturash dhe fotosh, disa nga ato vlerat më të mirat të tyre. "Jemi munduar, tha piktori Velaj, të bëjmë një kompozim të bukur të vlerave artistike, mes atyre të : "Bordos, Parisit, Vjenës, dhe Nju Jorkut e Shqipërisë, nga ne edhe filluam si artistë". Fate Velaj, nuk ka mundur t'a fshehë edhe ai kënaqësinë që kishte ndier në New York. Kështuqë, tha ai "Është me të vërtet një kënaqësi e veçantë, të shohë këtu në Nju Jork, mes jush një botë të tërë artistësh shqiptarë" , kjo është një ngjarje e madhe për mua dhe kolegun tim Vasil Qesari" thotë ai. Por, më lejoni miq të dashur të falemnderojë me këtë rast, nga pozicioni i lidhjes familjare edhe një nga "pionerët" e parë të emigracionit, xhaxhain tim dr Selauhdin Velaj, ka thënë ai për xhaxhain e tij, një veprimtar i dalluar në komunitet në mbyllje të fjalës së tij

Brodway-Photo-Qesari.jpg

Mbrëmje në Broduej ( Foto nga Vasil Qesari)

Repost 0
Published by Simbad - dans Fotografi
commenter cet article
24 juin 2008 2 24 /06 /juin /2008 12:31

La-Fille-de-Simbad.JPG

... Vajza e Simbadit, e cila ndodhet qysh prej dy vjetësh me banim në Madrid, kryeqytet i Spanjës, në këtë foto paraqitet gjatë një konkursi për vallëzimin e njohur flamenco në Andaluzi …

Repost 0
Published by Simbad - dans Fotografi
commenter cet article
21 juin 2008 6 21 /06 /juin /2008 19:27
Simbad-en-tournage.JPG


Simbad në xhirime ( Foto nga autori )

Repost 0
Published by Simbad - dans Fotografi
commenter cet article
13 mars 2008 4 13 /03 /mars /2008 18:02
Fichier hébergé par Archive-Host.com
' Muzikanti nga Bukureshti ' - Foto nga Simbad Detari


UNE JAM KETU ...


... dy fjalë shpirti duke parë një fotografi ...

Unë jam këtu, në botën tuaj, i paftuar nga ju dhe i ikur nga vendi im që të njoh botën tuaj të bukur, të bëhem një me ju, të jetoj i lirë, të flas i lirë, të ëndërroj i lirë dhe të fluturoj si tingujt e muzikës sime. Ju shoh në sy me guxim dhe ju them se nuk jam lypës, por edhe unë duhet të jetoj, prandaj ju ofroj muzikën time, botën time, ekzistencën time dhe, ju them që të mos kaloni pranë meje pa më përfillur. Vendosni dhe ju në tavolinën time diçka, ç’të keni kënaqësi, ç’të dëshironi që të mos kthehem edhe unë, në një lule të këputur  e të vyshkem si lulja që më falen në tavolinë.

Unë jam këtu, Ju shikoj gjatë gjithë ditës të ecni pa mbarim, (pa dashje jam bërë vëzhguesi i jetës suaj); gëzohem bashkë me ju, kur ju shoh të qeshur e të gëzuar, e ndjej këtë nga vështrimi juaj, nga mënyra se si afroheni pranë meje e dëgjoni muzikën time e, pastaj, me kënaqësi më lini diçka në tavoline, me buzëqeshni e më bëni të ndjehem i kënaqur, për ato pak çaste që ju bëra të këndoni e të fluturoni me tingujt e fizarmonikës sime, që ju bëra të futeni dhe ju  (edhe pse për pak çaste) në botën time të tingujve.

Unë jam këtu, të ju argëtoj edhe kur të mbytur nga hallet tuaja, kaloni pranë meje pa më përfillur. Për këtë, nuk ju mbaj mëri, përkundrazi dijeni se kërkoj të luaj një melodi edhe më të bukur që kështu, të ju tërheq sado pak vëmendjen, të ju bëj të lehtësoni sado pak brengën tuaj e, më besoni, ndjehem shumë i lumtur, në se ia arrij qëllimit. Unë jam këtu, i ulur por jo i gjunjëzuar, pranë zinxhirëve por jo i lidhur, sepse edhe po të duan të më lidhin, mund të lidhin trupin tim por muzikën time, kurrë. Tingujt e saj do bëhen një me ju, do shpërndahen në horizont, do fluturojnë e do shoqërojnë bashkë me ju edhe zogjtë shtegtarë.

Unë jam këtu, nuk jam lypës, jam muzikant dhe duhet të jetoj, prandaj ju ofroj muzikën time, shpirtin tim, qenien time. Unë jam këtu, dhe do të jem sa të jetë muzika ime, për sa kohë ju do të vendosni që unë të jem mes jush, për sa kohë notat e saj do të prekin shpirtin tuaj. Unë jam këtu ...

Nga Roberta RUCI

Repost 0
Published by Simbad - dans Fotografi
commenter cet article
24 février 2008 7 24 /02 /février /2008 10:14

Fichier hébergé par Archive-Host.com

( Foto-humor nga Simbad Detari )


KUJDES, MOS I FOL SHOFERIT !
 


Për më tepër rreth fotove të mia, mund të vizitoni albumin personal 
duke klikuar në lidhjen që vijon:


http://home.fotocommunity.fr/simbad

Repost 0
Published by Simbad - dans Fotografi
commenter cet article
22 février 2008 5 22 /02 /février /2008 22:24

Kadare-copie-1.jpg

Në foto: Shkrimtari Ismail Kadare dhe Luan Qafëzezi
së bashku me përkthyesin rumun Fiqion Miçaço dhe
historianin Xhelku Maksutoviç  (maj 1974)

Repost 0
Published by Simbad - dans Fotografi
commenter cet article
10 septembre 2007 1 10 /09 /septembre /2007 09:24

Fichier hébergé par Archive-Host.com 

Simbadi ne Korfuz !

Duke vazhduar udhetimet e tij eternele, kete vere, Simbadi vendosi te ndaloje ne Korfuz. Ai hodhi spirancen e anijes se tij ne detin Jon dhe vizitoi bukurite pambarim te ketij ishulli me fame. Aty, pati edhe privilegjin te takoje shokun e tij te femijerise - Robert Martikon - nje zoteri teper i sjellshem korfiot, me orgjine nga Vlora e Shqiperise.

( Fotot e ketij "reportazhi" jane bere nga Vasil Qesari )Fichier hébergé par Archive-Host.com


Korfuzi ne vapen e gushtit  ...

Ben shume vape ne Korfuz ! Veçanerisht ne mujat korrik e gusht. Megjithate, kjo nuk i pengon mijera e mijera turiste, ardhur nga e gjithe bota qe perveç plazheve te bukura te vizitojne edhe dhjetra e dhjetra vende te mrekullueshme historike. Ishulli i Korfuzit shenon kufirin mes Perendimit dhe Lindjes dhe ka nje histori jashtezakonisht te pasur. Ai ndodhet fare prane Italise dhe vetem tre kilometra larg brigjeve te Shqiperise. Eshte nje ishull me histori madheshtore, teper te pasur ne ngjarje te lavdishme e te dhimbeshme. Ai ne shekuj, ka perballuar hordhi e pushtime nga vandalet e gotet, romaket e normandet, francezet e anglezet.
 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

Dhe ishte pikerisht miku im Robert Martiko, i cili nder te tjera, na çoi ne majen e nje kodre per te kundruar qe andej me kenaqesi, panoramen e shkelqyer te Manastirit te Vlacherne dhe ate te "Ishulllit te Minjve".


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

Feste e madhe per banoret e Korfuzit ! ...

Pata me te vertet shume fat ! U ndodha ne Korfuz, pikerisht ne nje feste te madhe fetare e cila eshte mjaft popullore. Si gjithmone, i shoqeruar nga miku im Robert ! ... Nje turme e madhe korfiotesh dhe turistesh nga shume vende te botes, ndoqen ceremonine e daljes ne qytet te "arkes se arte" me trupin e balsamosur te Shen Spiridhonit. Ky shenjtor i famshem, nderohet shume jo vetem ne keto ane, por edhe ne fshatrat e Bregdetit tone te Himares. Me kujtohet fare mire e, ky kujtim me ka magjepsur gjithmone, se si gjyshja ime e po ashtu gjithe plakat e fshatit tim ( Qeparo ), faleshin dhe perbetoheshin shpesh duke thirrur: O Shen Spiridhon i "Kases e Korfuzit" ?! Beme kete apo ate ! Me shpeto nga ky hall apo me bej derman per kete apo ate gje ! Kufoma e shenjtorit eshte sjelle ne Korfuz nga Kostandinopoja me 1489. 
Ai eshte mbrojtesi i ishullit dhe po ashtu mjaft i njohur per mrekullite e tij...

Fichier hébergé par Archive-Host.com

Gjate kesaj vizite, une pashe me endje edhe ballkonet e shtepive te vjetra te qytetit te Korfuzit. Rrugicat e ngushta ishin plot ballkone te vegjel - gjithmone plot lule e po ashtu edhe me rroba te nderura - per t'u thare sa me shpejt nga dielli i nxehte mesdhetar ...

Fichier hébergé par Archive-Host.com

Ja edhe disa ballkone te nje ndertese te vjeter, te cilet Vasil Qesari i fotografoi ne bardh e zi, duke dhene keshtu pershtypjen e nje epoke tashme teper te larget ne kohe ...


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

Miku im i femijerise Robert Martiko, shkrimtar dhe eseist, jeton ne kete ishull ( ne qytetin e Korfuzit ) qysh prej 17 vjetesh, se bashku me gruan dhe femijet. Ishte ne saje te fteses se tij qe Simbad Detari, teksa ishte duke pershkruar ujrat e Jonit ndali aty, duke kryer keshtu nje "sejour" te paharruar e me plot kujtime te mrekullueshme ...

Repost 0
Published by Simbad - dans Fotografi
commenter cet article