Overblog Suivre ce blog
Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg

Top articles

 • Jacques Prèvert

  02 décembre 2006 ( #Poetë dhe Poezi )

  Jacques Prèvert Déjeuner du Matin Il a mis le sucreDans le café au laitAvec la petite cuillerIl a tourneIl a bu le café au laitEt il a repose la tasseSans me parlerIl a allumeUne cigaretteIl a fait des rondsAvec la fumeIl a mis les cendresDans le cendrierSans...

 • Poètes albanais

  27 janvier 2007 ( #Poetë dhe Poezi )

  Merita Bajraktari In absentia Oui je viens et tes yeux ne me regardent pasComme une rose sur tes cils je me poseraiSi tes yeux fermés et fatigués dormentDoucement dans tes rêves, je viendrai... Doucement, je te bercerai comme un enfantEt avec mille câlins...

 • Vargje nga Pulbardha

  04 avril 2007 ( #Poetë dhe Poezi )

  UNE JETOJ, JETOJ ... Të them që s´më mungon Veten keq do ta gënjeja,Të them që s’dua të shohVeten rendë do ta dënoja. Të them që mall nuk kamE gjallë për ty po digjem,Të them që s’ndjej aspakAtëher’ më sdo të jetoja. E unë, jetoj, jetoj, jetojDhe pse...

 • NIS PETERSEN - A e do njeriun ?

  13 avril 2007 ( #Poetë dhe Poezi )

  Mikja ime nga Danimarka, Irene Stage, me dergoi kohet e fundit nje "Antologji te poezise daneze", ne dy gjuhe: danisht e frengjisht. Nuk di pse, nder te tjera, me beri pershtypje te veçante nje poezi e te mirenjohurit Nis Petersen e titulluar "E do njeriun...

 • Gustav Klimt - Puthja

  19 avril 2007 ( #Poetë dhe Poezi )

  "Puthja" - Tablo nga Gustav Klimt (1862-1918) HARROMË (duke perjetuar nje tablo te G.Klimt) Harroji mesnatat nën' dritën e qirinjveDhe gotat e verës kur toknim të dy bashkë,Harroji gishtat nën kёmishёn e mёndafshtёKur pёrkёdhelnin thithkat e çmendura...

 • Charles Baudelaire

  29 avril 2007 ( #Poetë dhe Poezi )

  NJE KALIMTARE Rruga rreth e rrotull ziente e zhurmonte. Veshur në të zeza në dhimbje madhështore, Një grua shkoi duke tundur plot salltanet, Kindat e palat e fustanit të saj të gjatë Po pija në mejhane përhumbur,tapë,ekstravagant Kur ajo shtathedhur kaloi...

 • "La Mort de l'Artiste"

  15 septembre 2006 ( #Ditari )

  15 septembre 2006 " Vdekja e Artistit " Një lajm i zi e mizor,teksa po lexoja sot shtypin e përditshëm shqiptar,me rrëqethi gjithë trupin e me plagosi zemrën thelle.Miku im,Artisti i Merituar Haxhi Dalipi,ka vdekur ne Tirane,pas një sëmundje te rende...

 • Graeme Allwright

  17 septembre 2006 ( #Ditari )

  A 80 ans Graeme Allwright est toujours comme hier ( Photo Simbad ) 17 septembre 2006 Hier soir, j’ai tourné un reportage dans un concert de Graeme Allwright. C’était dans une ferme de Sadirac, un village de Gironde. En total : cent spectateurs. Ce chanteur...

 • Crayon en Nord 2006

  29 novembre 2006 ( #Ditari )

  "L'etranger" - dessin de Agim Sulaj - premier prix Trophée du "Crayon en Nord 2006" – le premier prix a été attribué a Agim Sulaj, peintre albanais qui vit en Italie. Fondée en 1999 par Francine Coppens et Patrick Châtelain, l’association 49+ la B.D....

 • La tombe de Chopin

  07 décembre 2006 ( #Ditari )

  Photo Simbad - La tombe de Frédéric Chopin au cimetière Père Lachaise - 18 novembre 2006 Je me suis trouvé à Paris, justement au cimetière Père Lachese, le lendemain de l’anniversaire de la mort du grand compositeur et pianiste Frederic Chopin. Et j’ai...

 • Paris - novembre 2006

  08 décembre 2006 ( #Ditari )

  LE REVERS DE LA MEDAILLE Non loin de ce que l'on nomme "les joyaux de Paris", non loin de ce que sont peut-être les plus beaux monuments du Monde, non loin de la Ville Lumière : à dix, cent, cinq cent mètres pas plus, vous pouvez découvrir ce qu'est l’autre...

 • Shirin Neshat

  17 décembre 2006 ( #Ditari )

  Nga Simbad Detari Shirin Neshat ka lindur ne Qazvin ( Iran ) me 1957 dhe jeton ne Shtetet e Bashkuara qysh prej vitit 1974. Pese vjet para se Ajotollah Khomeini te merrte pushtetin, ajo shkoi ne Nju – Jork për te studiuar artet e bukura. Pas revolucionit...

 • Nje foto nga Montreal

  29 avril 2007 ( #Ditari )

  MIKU IM ARDIAN VIGANI Shkas për këtë shënim, u be një foto qe sot miku im virtual Ardian Vigani, me dërgoi nga Montrali, ku këto dite ndodhet për vizite. Udhëtar i përhershëm ( adhurues i Simbadit dhe arratise se tij neper vende ekzotike ), Ardiani është...

 • Mila - ma douce Mila !

  13 mars 2007 ( #Ditari )

  Portrait de Mila Mila - e embla ime Mila ! ( Shkruar, mbas leximit te nje mesazhi e nje poezie, derguar ne posten time nga Ardita Jatru. Nje mesazhi ku, ajo me shkruan me lot ne sy per dhimbjen dhe pikellimin e saj, per shuarjen e mikes se saj te mire,...

 • L'ENSEMBLE ORCHESTRAL DE BORDEAUX

  25 mars 2007 ( #Ditari )

  Les photos sont de Vasil QESARI L’Ensemble Orchestrale de Bordeaux L'ENSEMBLE ORCHESTRAL DE BORDEAUX L'Ensemble Orchestral de Bordeaux, créé en 2004 par une quinzaine d'instrumentistes bordelais est le dernier né des orchestres symphoniques professionnels...

 • Lettre à Salvatore Adamo:

  13 novembre 2006 ( #Nostalgji )

  LE PRIVILEGE D'UNE RENCONTRE Simbad Detari, notre nouvel ami, est albanais, journaliste et écrivain, réfugié politique en France depuis huit ans. C’est grâce à une lettre écrite l’an dernier (en italien) à Salvatore que nous avons pu faire sa connaissance....

 • Photos de Simbad

  14 décembre 2006 ( #Fotografi )

  Lypsari Ish nje dite me diell pervelues, ne Vlore, ne qytetin tim te lindjes. Duke kaluar prane ish - Shtepise se Kultures ( dikur vila e Eqerem Bej Vlores ), pashe nje lypsar qe me zgjati doren duke me kerkuar nje monedhe. I gjori plak, perveç etjes...

 • Une photo comme un poème !

  05 mars 2007 ( #Fotografi )

  UNE PHOTO COMME UN POEME C’est presque le printemps. Un printemps précoce ! Dans le jardin en face de l’immeuble dans lequel j’habite, deux pruniers ont déjà fleuri et j’ai envie de prendre photos de ses fleurs. Ce sont de belles et petites fleurs : roses,...

 • Fatmir Velaj

  17 février 2007 ( #Art - Kulturë )

  "L'azur rapsodie du Sud" - peinture en huile de Fatmir Velaj Mon ami Fatmir Velaj - peintre d’origine albanaise - actuellement vit et travaille à Vienne (Autriche). Il est né à Vlora (ma ville natale) dans le sud d’Albanie et il a participé dans plusieurs...

 • Agim Sulaj - cartooniste albanais

  11 avril 2007 ( #Art - Kulturë )

  ( A droite ) Agim Sulaj - le gagnant du Prix Special "The Best European Union" 16 ème EURO-KARTOENALE – KRUISHOUTEM "SERRURES et CLES" - UN VERITABLE SUCCES L’Euro-Kartoenale de Kruishoutem ( Belgique ) fête cette année sa 16ième édition et a battu tous...

 • Antologji - Letersi shqipe

  04 mai 2007 ( #Poetë dhe Poezi )

  Pak ditë më parë, Merita Dabulla, artistja e njohur e skenës dhe televizionit, më beri një dhuratë mjaft të vyer duke më dërguar këtu në Francë, dy antologji me krijime të autoreve tanë të cilët jetojnë në Greqi. Këto antologji janë botuar, pikërisht...

 • AGIM SULAJ NE BIENALEN E BURSES

  06 mai 2007 ( #Art - Kulturë )

  "Censura e shtypit" - karikature nga Agim Sulaj Nga data 7 gjer më 10 Maj, me ftesë të kryetarit të Bashkisë së qytetit të Bursës Hikmet Sahin ( Turqi ), miku im vlonjat Agim Sulaj, piktor dhe karikaturist i njohur me banim në Itali, më njofton se është...

 • Christophe Massé - nje artist bohemien

  14 mai 2007 ( #Poetë dhe Poezi )

  ... Te premten qe shkoi, bashke me kolegun tim Gilles Bernard, isha për xhirime ne një qytet te vogël te krahinës Lot et Garonne, pikërisht ne Nérac. Shkuam atje për te xhiruar një "dossier" mbi itinerarin artistik te Christophe Massé, artist piktor dhe...

 • Primo Shllaku

  15 mai 2007 ( #Poetë dhe Poezi )

  Nga autoret e periudhes post - totalitare, pa dyshim poezia e Primo Shllakut, eshte nje nga me sinjifikativet e me orgjinalet. Poet modern, njeri me sensibilitet artistik "par exellence", me nje kulture shumeplaneshe per t'u admiruar, ai nuk botoi kurre...

 • Pablo Neruda

  16 mai 2007 ( #Poetë dhe Poezi )

  TA DISH SE NUK TE DUA ME ! Ta dish se nuk të dua dhe të dua Përderisa jeta dy fytyra ka, Fjala është britm' e heshtjes E zjarri gjysmën akull e ka. Te dua që të mund të të dashuroj, Që prapë të ndjej përjetësinë E kurrë të mos pushoj së dashuruari: Ndaj...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>