Overblog Suivre ce blog
Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
19 septembre 2013 4 19 /09 /septembre /2013 00:05

Tes mots sont ma maison, j'y entre. Tu as posé le café sur la table et le pain pour ma bouche. Je vois des fleurs dans la lumière bleue, ou verte. C'est exactement le paysage que j'aime, il a le visage de ta voix. La pluie rince finement une joie tranquille. Aucune barrière, aucune pièce vide. Désormais tout s'écrit en silence habité. De cette plénitude, je parcours la détermination des choses. L'arbre porte fièrement ses cerises comme une belle ouvrage. Il installe une trêve dans l'interstice des branches. Pas de passion tapageuse mais la rondeur du rouge. Un éclat. Des fleurs, encore lasses d'hiver, se sont maquillées depuis peu. Le soleil astique le cuivre des terres. Peut-on apprendre à reconnaitre l'existence ? La rivière miraculeusement pleine, inonde son layon. La carriole du plaisir est de passage. Des oiseaux aux poissons, les rêves quotidiens font bonne mesure. Tout est bien. 

 

Ile ENIGER

 

 

solar.jpg
Ile ENIGER

Repost 0
Published by Simbad - dans Të ndryshme
commenter cet article
18 juin 2013 2 18 /06 /juin /2013 09:49

 

--.jpg

 

Si je viens à mourir qu'on me jette à la mer
dans l'aube bleue des sables je trouverai ma route
j'arriverai enfin à cette grande fête
où mon corps fait surface à l'intérieur du sel

Tristan CABRAL

Repost 0
Published by Simbad - dans Poetë dhe Poezi
commenter cet article
22 avril 2013 1 22 /04 /avril /2013 10:28

exodus.jpg

(Photo Vasil QESARI)

Repost 0
Published by Simbad - dans Fotografi
commenter cet article
6 mars 2013 3 06 /03 /mars /2013 17:37

mall

(photo Vasil Qesari)

Repost 0
Published by Simbad - dans Fotografi
commenter cet article
17 décembre 2012 1 17 /12 /décembre /2012 14:50

546466_4637906382370_568978947_n.jpg

 

SHIRAT                                        

Shirat sërish nisën të qullin botën,
Kurse unë i menduar ngre perden e dritares
Kishin filluar shirat
Kur më ktheve shpinën.
Tani të trokiturat e pikave në xham
Më kujtojnë takat e tua të ndarjes.

Jashtë bie shi.
Në dhomë për ty
Bien shira cigaresh...


Petrit QEJVANI


Repost 0
Published by Simbad - dans Poetë dhe Poezi
commenter cet article
30 août 2011 2 30 /08 /août /2011 16:23

 

lola

 

NESE ME HARRON

Nese me harron,
ateherë
te dish nje gje.

E di si eshte:
kur veshtroj
henen e kristalte, degezen e kuqe
te vjeshtes kermill ne dritaren time,
ne se prane zjarrit
prek
hirin e shperbere
a trupin gervishtes te drurit,
gjithcka me sjell tek ti,
sikur gjithcka qe ekziston:
aromat, drita, metalet,
te ishin barka nisur drejt ishujve
te tu qe me presin.

Por,
nese pak nga pak s'do me duash me,
pak e nga pak s`do te te dua as une.
nese papritur
me harron,
mos me kerko me,
sepse do te kem harruar menjehere.
Po tu duk e gjate dhe e marre
valvitja e flamujve te jetes sime,
dhe vendos te me harrosh
ne bregun e zemres
ku kam rrenjet,
dije se ate dite,
ate ore,
do t`i ngre krahet
e rrenjet e mia
do kerkojne tjeter toke.

Por
nese cdo dite,
cdo ore,
ti ndjen se je perjetesisht e imja
me embelsi te paprekshme,
nese cdo dite
nje lule cel ne buzet e tua per te me kerkuar,
ah, e dashura ime, ah, e imja,
ne shpirtin tim asgje nuk shuhet, as harrohet,
dashuria ime ushqehet nga e jotja dashuri, e dashur,
dhe sa te jesh gjalle do e kesh ne krahet e tu,
shtrenguar fort nga imja.


Pablo Neruda

 

(perkthyer nga portugalishtja ne shqip prej Ariel Ch.)

Repost 0
Published by Simbad - dans Poetë dhe Poezi
commenter cet article
22 novembre 2010 1 22 /11 /novembre /2010 13:43

14250194.jpg

 

Paris - Simbad avec l'ecrivain Ismail Kadaré

Repost 0
Published by Simbad - dans Të ndryshme
commenter cet article
13 octobre 2010 3 13 /10 /octobre /2010 16:25

D-C3-A9spotayazulAndreasHeumann.jpg 

 

PRITJA


Po pres pas derës trokitjen e saj
Pa frymë
Si gjahtari i mirë shfaqjen e bishës së adhuruar.
Qetësi, bota nuk merr frymë...
Gjaku im me ulërimë të mbytur zgjeron damarët
Ndërsa unë bëj gati
Në një alarm absolut
Veglat e shpirtit dhe ato të tjerat...
Për të ekzekutuar prenë e bukur
Që do të më gjakosë
Gjakun dhe buzët
Dhe do më shkulë zemrën...
Për ta vendosur sërish
Në përfundim të furtunës së gjakut
Ashtu si pas një stuhie të vërtetë,
Kur vërshimet tërhiqen
Dhe gjuhët e ujit lëpijnë ëmbël truallin
Duke zbuluar përmasat gjigande të betejës...Petrit Qejvani, maj 2010

Repost 0
Published by Simbad - dans Poetë dhe Poezi
commenter cet article
30 mai 2010 7 30 /05 /mai /2010 09:08

Fichier hébergé par Archive-Host.com

Portret vajze (foto Vasil Qesari)

Repost 0
Published by Simbad - dans Fotografi
commenter cet article
22 janvier 2010 5 22 /01 /janvier /2010 14:56

sanguine--1.jpg
SANGUINE


Zinxhiri i fustanit shkau poshtë gjer në ije
Dhe e madhërishmja stuhi e trupit tend të dashuruar
Shpërtheu papritur në mes të errësires …
E fustani ra poshtë mbi parketin e lëmuar
Në tapet si një levozhgë portokalli e qëruar
Dhe nenë kembët tona
Farat plasën si xhevahirë të kuq
Sanguine
Frut i bukur
Thithkë e gjirit tend
Një shenjë tjetër fati shkroi
Mbi pëllembën e dorës sime.
Sanguine
Diell nate
Frut i bukur


(Jacques Prévert, Spectacle, 1951)


- Shqipëroi Vasil Qesari -
Repost 0
Published by Simbad - dans Poetë dhe Poezi
commenter cet article