Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
6 février 2008 3 06 /02 /février /2008 19:17

441.gif

MJEKU DHE DIKTATORI


Maj 1979. Një avion i Air France lë aeroportin e Parisit dhe fluturon në drejtim të Beogradit. Në bordin e tij, mes të tjerësh, ndodhet edhe një kirurg i njohur i spitalit Broussais, shoqëruar nga disa "diplomatë". Destinacioni i udhëtimit të tij : Tirana, kryeqyteti i diktaturës më të izoluar në botë. Misioni i tij : të ekzaminojë Enver Hoxhën, liderin e Shqipërisë. Është pikërisht, për ketë ngjarje që rrëfen sot, profesor Pouliquen, duke na dhenë përshtypjet dhe kujtimet e tij lidhur me takimin e atij që për shumë njerëz vazhdon të mbetet ende një ' hije ' e që përbente kreun e një regjim grotesk, dhuna e të cilit u zbulua vetëm pas rënies se tij. Kureshtar të zbulojë misterin Hoxha, mjeku nuk dyshon në atë çka fshihet pas pamjes së tij të jashtme prej babaxhani dhe frankofilisë së shenuar. Por, a mund të kujdesesh si mjek për nje xhelat, ndërkohë që urren tiraninë ?

Autori

Yves Pouliquen. Kirurg. An
ëtar i Akademisë Franceze. Ka drejtuar shërbimin e oftalmologjisë në spitalin Hôtel-Dieu në Paris. Ky është libri më i fundit i tij. Ka botuar edhe vepra të tjera, si: Transparenca e syrit (La Transparence de l'oil), Një okulist në shekullin e Dritës (Un oculiste au siècle des Lumières), Gjesti i shpirtit (Le Geste et l'Esprit), Zonja Sévigné dhe mjekësia e Shekullit të madh ( Madame de Sévigné et la médecine du Grand Siècle).


Titulli: Mjeku dhe diktatori
Autor : Pouliquen
Botues : Odile Jacob
Dale në : Janar 2008
Faqe : 174
Çmimi : 23 euro

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Bota Shqiptare
commenter cet article

commentaires