Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
5 février 2008 2 05 /02 /février /2008 13:20

Fichier hébergé par Archive-Host.com
Në foto : Simbad gjatë xhirimeve të një reportazhi televiziv, duke diskutuar me zonjën Armelle Jacquin  e cila është nderuar me titullin e lartë "Të Drejtët e Francës" (Les Justes) nga shteti i Izraelit.

 
HISTORIA E NJE VAJZE HEBRE

 

Hélène Fraenkel ishte dymbëdhjetë vjeç në prill të vitit 1939. Për ti shpëtuar ferrit nazist, bashkë me familjen ajo ia doli mbanë të kalonte fshehtas në Francë. Por edhe aty, punët s’shkonin mirë dhe ajo me motrën, u ndanë prej prindërve dhe u strehuan në një jetimore, pranë qytetit Bergerac. Një mbrëmje, më 1942, një grup xhandarësh francezë hynë aty dhe arrestuan shume hebrenj, mes të cilëve dhe Hélènen e motrën e saj. Por, gjatë udhëtimit ajo mundi të arratisej dhe të gjente strehë, në familjen e Paul Jacquin, një tregtar i cili kish refuzuar të bashkëpunonte me gjermanët.
 
E pajisur me dokumente të falsifikuara, nenë emrin "Hélène Frenel" ajo kishte të njëjtën moshë me vajzën më të vogël të familjes shpëtuese, të quajtur Armelle Jacquin. Mes dy vajzave, nis kështu një miqësi e fortë dhe e paharrueshme, sikur të ishin vërtet motra. Ndërkohë, familja Jacquin vazhdon të mbajë lidhje me rezistencën e të shpëtojë edhe shumë hebrenj të tjerë e, po ashtu edhe një pilot holandez, si edhe Antoine Noël, një antifashist të plagosur ...
 
Hélène Fraenkel sot jeton në Izrael, por dy "motrat e vogla" pra, Hélène dhe Armelle, nuk i kanë humbur lidhjet kurrë. Armelle shkon here pas here në Izrael tek "motra" për vizitë. Ajo ka mësuar bile edhe hebraishten. Persa i përket Hélènes, Armelle shprehet se ajo është me të vërtetë, një "monument heshtje, dhembje dhe kuraje". Për kontributin e dhenë ndaj shpëtimit të hebrenjve, shteti i Izraelit, ka nderuar Armellen dhe prindërit e saj, me titullin e lartë "Të Drejtët" (Les Justes) …


Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Ditari
commenter cet article

commentaires