Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
8 février 2008 5 08 /02 /février /2008 22:20

NGA KUSH URREHET ISMAIL KADARE ?


Më ka ndodhur shpesh, t
ë pyes veten: Përse, në Shqipëri krahas adhuruesve të shumtë, shkrimtari Ismail Kadare edhe urrehet ? Dhe nga kush, nga cilët qarqe e individë, sulmohet e anatemohet ai ?
 

S
ë pari, unë mendoj se Ismail Kadare, urrehet nga disa kategori njerëzish:

- Nga ata letrar
ë apo shkrimtarë të cilët nuk e arritën dhe se arrijnë dot as sot, krijimtarinë, nivelin dhe forcën artistike të veprës së tij, tashmë të njohur botërisht.
- Nga ata, (përgjithësisht intelektual
ë të persekutuar) të cilët, gjatë sistemit totalitar, mund të kenë pasur talentin e tij, por që për arsye  politike nuk mundën dot ta evidentojnë atë, pra nuk arritën të shkruajnë e publikojnë si ai.
- Nga ata që s'e honepsin dot faktin që ai arriti të bëjë një "karrierë" të tillë letrare, pikërisht, gjatë sistemit të kaluar komunist.

- Nga ata që, në mënyre kategorike dhe ekstreme, janë dhe vazhdojnë të jenë militantë të idesë e po ashtu edhe të bindjes se, gjithçka që është krijuar gjate sistemit totalitar, në mënyre integrale e pa përjashtim, duhet kritikuar e po qe e mundur, zhdukur.
- Nga ata komunist
ë-enveristë që nuk ia falin shkrimtarit në fjalë, faktin që "devijoi" nga metoda e realizmit socialist e shkroi një letërsi “dekadente”, përgjithësisht antikonformiste e "ndryshe" nga të tjerët.
- Nga ata që mendojnë se, meqenëse autori shkroi gjatë regjimit komunist, vepra e tij ka karakter dhe përmbajtje komuniste.
- Nga ata që duke qenë nostalgjike të ideologjisë enveriste, nuk ja falin atij qëndrimet, idetë dhe librat e tij të mëpasme antikomuniste.


Se dyti, mendoj se ai, urrehet nga këto formacione politike:

- Aktualisht, nga e djathta në pushtet, të cilën shkrimtari në fjalë e ka cilësuar tribale, të korruptuar, të pa emancipuar e që e ka çuar vendin vazhdimisht, keq e më keq, ne varfëri, terr e zi.
- Nga ekstremizmi i djathtë, i cili tashmë është ravijëzuar plotësisht në skenën politike shqiptare, në mënyrë të egër, fashiste, brutale e mjaft të rrezikshme.
 - Nga e majta, aktualisht në opozitë, nga që Ismail Kadare:
a) në mënyrë të vazhdueshme, s’është pajtuar kurrë me vazhdimin e stalinizmit në Shqipëri
b) ka dënuar pandërprere babëzinë korruptive të "socializmit" shqiptar.
c) e ka goditur atë shpesh, për mungesën e njohjes së krimeve të komunizmit si edhe dënimin unanim e të vendosur, të diktatorit Enver Hoxha.

 
Dhe se treti them se, në lëvizjen anti-Kadare bëjnë pjesë pastaj, një mori e pafund tipash e karakteresh, nga më të ndryshmit, si bie fjala:
 
... shkrimtarë të dështuar, letrarë të supozuar, artistë mediokër, disidentë imagjinarë, skribomanë të fandaksur, pensionistë enveristë, ish-sigurims, fanatikë islamistë, "reformatorë" neofashistë, të mashtruar pa dashje, të ndërsyer me dashje, lexues zuzarë, kristianofobë, antieuropianë e lloj-lloj individësh të këtyre kategorive ...

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Refleksione
commenter cet article

commentaires