Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
22 septembre 2007 6 22 /09 /septembre /2007 18:17

Fichier hébergé par Archive-Host.com


                  Teatri i Operas ne Bordo 


... Eshte fundjava e "Trashegimnise kulturore" ne France dhe sot isha per xhirime ne Teatrin e Operas te Bordose, i cili ishte i hapur e pa pagese per shume vizitore te shumte. Ne kete kuader, ne sallen emblemtike e ketij qyteti u dha nje koncert simfonik nene drejtimin e drejtorit te ri atistik dhe muzikor Kwamé Ryan. Ne program ishin arie te Benjamin Britten dhe te Tchaïkovskit. Teatri i Madh i Operas eshte ndertesa me e bukur e e Bordose. Ai eshte projektuar nga arkitekti i shquar parizien Victor Louis (1735 - 1800), autor i Pallatit Mbreteror dhe i  "Comédie Française" ne Paris. I ndertuar ne vitet 1773 - 1780, kjo kryeveper neo - klasike madheshtore eshte frymezuar nga arti greko - romak
 
                    

Fichier hébergé par Archive-Host.com

     Kwamé Ryan - drejtor artistik dhe muzikor i Orkestres Kombetare te Bordose.


Kwamé Ryan ka lindur ne Kanada dhe eshte rritur ne Trinidad Tobago ku edhe nisi studimet e tij muzikore. Ne moshen 14 vjeç, ai u pranua ne "Oakham School" ne Angli, ku ai studioi per drejtim orekstre, piano, kenge, violine dhe kontrabas. Me 1991 ai behet asistent i Lothar Zagrosek ne Operan e Shtutgartit, ndersa ne vitet 1999 gjer me 2003, ai emerohet drejtor muzikor ne Operan e Fribourgut. Ne vitet 2004 - 2005, drejton koncerte ne orkestren "Berliner Sinfonie-Orchester" , ne "Deutsche Kammerphilharmonie" te Bremen, ne "Scottish Chamber Orchestra", ne orkestren simfonike ne Birmingham, ne "Royal Scottish National Orchestra" dhe ne  orkestren simfonike te Baltimores. Ne vitet  2005 - 2006 ai prezanton ne "English National Opera" ku dirigjon operan "Salomé" te Strauss. Me pas, drejton orkestrat simfonike ne Baltimore, Detroit, Dallas, Indianapolis, New Jersey dhe MDR de Leipzig etj.
 

Fichier hébergé par Archive-Host.com


 Pas xhirimeve dhe nje interviste te realizuar me drejtorin e orkestres Kwamé Ryan, 
                      ja dhe nje autograf i tij, si kujtim per reportazhin tone televiziv: 

                      " For SIMBAD with best wishes ! "
Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Art - Kulturë
commenter cet article

commentaires