Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
27 septembre 2007 4 27 /09 /septembre /2007 19:28

Fichier hébergé par Archive-Host.com... Jam duke lexuar permbledhjen poetike "Vargje për Lu" të poetit të shquar francez, Guillaume Apollinaire(1880-1918). Më 1914, në Nisë, Gijom Apolineri njihet me një grua të re, personaliteti i së ciles e terhoqi dhe e magjepsi si rralle herë. Ajo ishte, Louise de Coligny-Chatillon, të cilën André Rouveyre e ka përshkruar si: "plot ndjenja, e lehtë, e çpenguar, e ashpër, feminore, e ndjejshme, e ftohtë e nevrike pra, si të thuash, disi e çuditeshme dhe orgjinale". Ata njihen nga afër e shpejt, mes tyre shpërthen një pasion i papërmbajtur në një aventurë të pashembëllt. Për shtatë ditë ai njohu tek ajo një voluptet të rrallë, një erotizem delikat e njëkohësisht violent. Ajo quhej Louise, por Apollineri gjithmonë e quajti "e vockla ime Lu". ( Lu -shkurtim i emrit Luiza). Një dashuri që zgjati gjatë gjithë jetës së tij e, ai i dedikoi një libër të mrekullueshem me poezi, të njohur në gjithë botën.

 

Më 1914, në Nicë, Gijom Apolineri ( Guillaume Apollinaire 1880-1918 ) njihet me një grua të re, personaliteti i së cilës e tërhoqi dhe e magjepsi si rrallë herë. Ajo që, Louise de Coligny-Chatillon të cilën André Rouveyre, e ka përshkruar plot ndjenja, e lehtë, e çpenguar, e ashpër, feminore, e ndjejshme, e ftohtë e nevrike pra, si të thuash, disi e çuditëshme dhe orgjinale. Ata njihen nga afër e shpejt mes tyre shpërthen një pasion i papërmbajtur që i shpie në një aventurë të pashembëllt. Ai njohu te ajo voluptet të rralle, erotizëm delikat e njekohësisht violent. Ajo quhej Louise, por Apolliner gjithmone e quajti "e vockla ime Lu". ( Lu -shkurtim i emrit Luiza). Një dashuri që zgjati gjatë gjithe jetës së tij e që, ai i dedikoi një liber të mrekullueshem me poezi, të njohur në gjithë botën. Guillaume Apollinaire ishte ndofta poeti dhe"shpikesi"me avangardist i epokes që jetoi: i artit naiv, artit neger, fovizmit, kubizmit (me Pablo Picasso). Ai qe zedhenesi i modernizmit në poezi dhe lajmetar i hershem i surealizmit.


POEME  PER LU...

E vogla, e ëmbla ime Lu, të dua,
Ylli im i shtrenjtë e dritherues, të dua,
Trup delikat e tepër elastik, të dua,
Seks që shtrengohet si thyeres arrash të dua,
Gjoks i majtë i rrallë e provokues, të dua,
Gjoks i djathtë i butë si trendafil, të dua,
Thithkat e tyre ngjyre shampanjë, të dua,
Kërthizë si henë e ngrenë, të dua,
Ije të bardha me drite mermeri, të dua,
Kofshë si kolona tempujsh antike, të dua,
Seks i erret si pylli në dimer, të dua,
Qafëz me kurbat e një mjelme, të dua,
Veshë të brishte si bizhu meksikane, të dua,
Flokë të ngopur në gjak dashurie, të dua,
Shpinë harmonike me kurbë për mua, të dua
Gojë e embël e plot nektar, të dua,
Shikim i zjarrtë, plot dritë si yll, të dua,
Duar që ngjallin veç adhurim, të dua,
Hundë e vockel, e imtë, aristokrate, të dua,
Hap i hedhur plot nur si në valle, të dua,
O, Lu-ja ime e vockel, të dua, të dua, të dua !...

Shqipëroi : Simbad Detari

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Art - Kulturë
commenter cet article

commentaires