Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
11 avril 2007 3 11 /04 /avril /2007 21:31
 Fichier hébergé par Archive-Host.com

( A droite ) Agim Sulaj - le gagnant du Prix Special "The Best European Union"


16 ème EURO-KARTOENALE – KRUISHOUTEM "SERRURES et CLES" - UN VERITABLE SUCCES

L’Euro-Kartoenale de Kruishoutem ( Belgique ) fête cette année sa 16ième édition et a battu tous les records, tant sur le plan de la quantité que sur celui de la qualité. 987 cartoonistes de 84 pays nous ont envoyé près de 4000 dessins sur le thème "Serrures et clés" (en comparaison, l’année passée Knokke-Heist a reçu 3015 cartoons sur un thème libre, représentant 885 dessinateurs de 59 pays). La plupart des cartoons nous parviennent traditionnellement de l’Iran (127 participants) et de la Chine (118 participants). La Belgique prend la troisième place avec 60 dessinateurs. De plus, une toute nouvelle génération de jeune cartoonistes belges s’est manifestée. Cela promet pour l’avenir. Le jury, sous la présidence d’André Nollet, se voyait confronté à la lourde tâche de choisir parmi les nombreux envois 250 cartoons pour l’exposition. Les cartoonistes qui ont été nommés par le jury en vue d’un prix ou d’une mention honorifique, ( par ordre alphabétique ) sont:

Ludo Goderis - Belgique
Pol Leurs - Luxembourg
Igor Pachtchenko - Russie
Agim Sulaj - Italie
Edd Uluschak - Canada
Luc Vernimmen – Belgique
Alfons Vos – Belgique
Zhang Jia Xue - Chine

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 Agim Sulaj - Prix Special " Le travail - la clé de la réussite"


Festivali i 16 - të i karikaturës në Kruishoutem ( Belgjikë ) me temën "Çelsa dhe brava"

-Piktori shqiptar Agim Sulaj, fiton çmimin special "The Best European Union" -

Para disa ditësh ne Kruishoutem qytet piktoresk i Belgjikës, u organizua, ceremonia e ndarjes se çmimeve për konkurrimin ndërkombëtar te Bienales se 16-te e cila organizohet nga Qendra e Karikaturës ne Belgjike "Euro-Kartoenale".  Këtë vit, për ketë teme pjesëmarrja ishte shume e madhe, ne te u paraqiten rreth 1000 artiste nga 87 vende te botes si dhe u sollën rreth 4 mije krijime. Ne këtë veprimtari morri pjese edhe Agim Sulaj, piktor shqiptar me banim ne Itali. Puna e tij e titulluar "Puna çelësi i çdo arritje" u nderua me çmimin special "The Best European Union". Juria e pati shume te vështirë te shpalle fituesit – thotë nder te tjera – kryetari i saj Andre Nollet, ( karikaturist i njohur  dhe pedagog i vizatimit ne Akademinë e Arteve te Bukura ne Anverse) – për këtë arsye ne ishim te shtrënguar te bënim shume seleksionime. Ne ceremoninë e ndarjes se çmimeve morën pjese shume te ftuar e dashamires te artit. I ftuar nderi ishte zoti Herman De Cro, president i parlamentit te Mbretërisë se Belgjikës. Gjate takimit me piktorin Agim Sulaj, ai foli me shume dashuri për Shqipërinë si edhe mbi takimet e kryera kohet e fundit me zyrtare te larte te saj. Organizuesi i Bienales Rudy Geysens, foli me tepër emocion për te rejat e konkursit te këtij viti, ku me kryesorja ishte ngritja dhe qendrës ndërkombëtare te karikaturës, një godine kjo e pambaruar ende plotësisht, por tepër impresionante për nga madhështia dhe arkitektura. Ne fund te veprimtarisë, u shpallen fituesit ( sipas rendit alfabetik ) :

Ludo Goderis - Belgjike
Pol Leurs - Luksemburg
Igor Pachtchenko - Rusi
Agim Sulaj - Itali
Edd Uluschak - Kanada
Luc Vernimmen – Belgjike
Alfons Vos – Belgjike
Zhang Jia Xue - Kine

 
Jam shume i gëzuar qe veprat e mia ( se Bashku me ato fituese te bienales 2005 te edicionit te kaluar ) do te jene pjese e Qendrës se Karikaturës, "Euro-Kartoenale" – u shpreh piktori Agim Sulaj. Ndërkohë, ceremonia e çeljes për publikun e gjere, do te filloje ne muajin qershor, se bashku me përurimin e ekspozitës se artistit te madh Mordillo.

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Art - Kulturë
commenter cet article

commentaires