Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
14 février 2009 6 14 /02 /février /2009 18:59

Këto ditë, vlonjatja jonë e hijshme, piktore dhe poete, Mimoza Hametaj, më dërgoi përmbledhjen e saj të parë poetike të titulluar “Unë dhe Hëna”. Ajo i kushtohet atit të saj të dashur i cili u shojt para disa kohësh, duke lenë një boshllëk të madh, në shpirtin fisnik të kësaj gruaje e cila rrezaton vazhdimisht mirësi, bukuri, dritë dhe një pasion artistik eternel … Faleminderit Moza !

Simbad
DIKUR...

Ndoshta dhe ti ke ikur larg...
Në një bregdet, a në shpat mali.
Të çlodhësh trupin sadopak,
E sytë e mi s’ti kërkon malli

Dikur më puthje ti pareshtur...
Ditët na dukeshin si orë.
Tani gjithçka mes nesh ka heshtur,
Të etshëm dikur si dashnorë...
NË SYTË E TU, SYTË E MI


Nga erdhe ti e si më gjete?!
Në syt' e tu pashë sytë e mi.
Buzët kërkuan puthje me etje,
Zemrën ma more dhe ike ti!...

Ku mbete ti?! Do shfaqesh prapë?!
Çastet e ëmbla a i kujton?
Krahët që prekje, trupin e vakët,
Kaq shpejt, kaq lehtë si t'i harrosh?!( Marre nga libri i Mimoza Hametaj 'Unë dhe Hëna' )

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Poetë dhe Poezi
commenter cet article

commentaires