Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
28 septembre 2008 7 28 /09 /septembre /2008 16:17
At-Liolin.JPG
        Me at Arthur Liolin - 19 shtator 2008 - Kisha e Shen - Gjergjit në Boston


Sot, një javë pasi vizitova Kishën e Shën – Gjergjit në Boston, po kremtohet një ngjarje e shënuar: 100 – vjetori i themelimit të saj. Por, une nuk do të flas për këtë jubile, po për diçka tjetër. Pikërisht për vizitën time në të. Një fat i madh, i rrallë, pothuajse i pamundur, i pa imagjinuar, emocionues, i veçantë dhe magjepsës. Një vizitë e cila zgjati vetëm 30 minuta, por që për mua ishte sa një Përjetësi.
Ishte mbrëmje, nje mbrëmje e bukur dhe e ngrohtë, teksa i shoqëruar nga tre miq të mi, ngjitëm shkallët e këtij vendi të shenjte ku, Noli ynë i madh, kreu për dekada të tëra shërbesat e tij fetare, të cilat ai nuk i ndau kurrë nga mesazhet atdhetare, nga Shqipëria e largët, nga dëshira dhe lutja për një atdhe të lirë e për shqiptarë të devotshëm në shërbim të saj.
Lart, në hyrje të saj, na priti at Arthur Liolini. Nuk mund të flitet për Fans S. Nolin, për kishën ortodokse shqiptare të Bostonit, për vetë shqiptarët patriotë të këtij qyteti të bukur, pa zënë në gojë e vlerësuar pasuesin e tij, atdhetarin gojë ëmbël, të thjeshtin dhe të dashurin at Liolin. Me trup të lartë e të ngjeshur, sy gjithmonë të qeshur, fisnik dhe i admirueshëm, orator e tepër inteligjent, rilindës i vërtetë e vizionar, ky klerik i rrallë shqiptar duket se ka mishëruar gjithë lartësinë, fuqinë dhe bukurinë e imazhit të Nolit te Madh.
Ulur, në sallën e pritjes, ndërkohë që Neka dhe Flutura, na servirnin qerasitë e rastit, at Liolini ndër të tjera e çeli bisedën me figurën e Skënderbeut dhe rrëfeu se si në vitet ’50, në Amerike ishte shfaqur filmi i njohur ‘Skënderbeu’. E teksa ai po fliste për të, unë vëzhgoja portretin e tij dhe, besomëni, më ngjante sikur në fytyrën e tij ishin modeluar më së miri, tiparet e portretit të heroit tonë kombëtar. (Të paktën, ashtu siç e njohim ne, të pasqyruar në vepra të ndryshme të arteve figurative). Sigurisht, nuk do të doja ta teproj, por gjithsesi, kush e ka parë nga afer at Liolinin, besoj se nuk mund ti ketë shpëtuar, një ngjashmëri e tillë.
Fan S. Noli, është i pranishëm kudo në Kishën e Shën-Gjergjit. Emri i tij dhe i saj janë një. Të lidhur aq shumë e aq fort sa që për një çast, m’u duk se shpirti i tij, vazhdon të qëndrojë e të banojë përjetësisht, aty. Aty, në atë strehëz të qetë, të bekuar e solemne, duket se Fan S. Noli është pothuajse i barabarte me Shën – Gjergjin. Hipur mbi kalë ( si Skënderbeu ), duke vrarë me heshtë dragoin – djall. (Për providencë apo për koincidencë, por do të desha të them se Shën - Gjergji, ka qenë brez pas brezi, shenjtori mbrojtës i familjes sonë, në Qeparo).
Në sallën e pritjes, aty ku at Liolini na priti e na uroi mirserdhjen, janë vendosur libra e foto të tij, një bust e portret i madh në pikturë, si edhe mjaft relike të ndryshme që kanë lidhje me jetën e tij. Pastaj, më tej, ndodhet salla e hijshme dhe solemne e kishës, ikonostasi vezullues, flamuri kombëtar shqiptar të cilin patriotët shqiptarë të Bostonit, ngritën me rastin e Pavarësisë më 1912, kryqi i artë, me të cilin Fan S. Noli bekonte e shoqëronte predikimet e tij etj.
E, më pas, ndodhi ajo që do mbetet një nga kujtimet më të bukura të jetës sime. Miku im, At Liolini, me buzëqeshjen e tij të ëmbël, më ftoi të futeshim në një kthinë, në të djathtë të ikonstasit dhe më tha :
- Tani, po të tregoj diçka të rrallë ! Ja, kjo është karrigia ku ulesh Noli. Ja edhe tavolina ku ai shkruante fjalimet e tij meshtare. Ulu ! E di që do të kënaqesh e do të ndjesh lumturi.
Dëshiroja të bëja një foto në atë vend të shenjtë, ndërkohë që at Liolini, shtoi :
- Dy vetë janë ulur në ketë karrige : Ismail Kadare dhe Nasho Jorgaqi. Ti je i treti !...
Në fakt, mua nuk më interesonte shumë se kush ishte ulur atje. Unë vetë, isha i lumtur dhe dridhesha i tëri që isha pikërisht aty, në tavolinën e punës së tij. Aty, ku ndjeja të gjallë praninë, ekzistencën, zjarrin e duarve, erën e mellanit, gjurmët e bërrylave mbi lëkurë, aty ku ndjeja shpirtin eternel të tij. Aty, në kishën e Shën – Gjergjit në Boston, pashë dhe takova Fan S. Nolin e gjallë. Vërtet, thashë me vete, trupi i tij prehet në varrezat e Forest Hill, por shpirti i tij jeton, banon në atë kishë dhe jo vetëm aty. Jeton, besoj, pavdekësish tek çdo shqiptar.
Unë e pashe dhe fola me të.
30 minuta ne Kishën e Shën – Gjergjit ne Boston !
30 minuta - sa një Përjetësi !


Ne-tavolinen-e-FanSNolit.JPG

Në tavolinën e punës së Fan S. Nolit në Kishën e Shën - Gjergjit


Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Publicistikë
commenter cet article

commentaires

belle_fleur 28/09/2008 20:01

Wow! Cfare emocioni dhe kenaqesie qe ke perjetuar duke biseduar me at Liolin, por mbi te gjitha momenti kur je ulur ne tavolinen e te madhit Noli! Me vjen mire qe eksperienca ne Boston te paska ruajtur kete surprize per ju.

Simbad 28/09/2008 21:00


Belle_fleur !
Po,eshte e vertete,ishte nje takim i paharruar !
Edhe Bostoni - ndryshe nga Nju-Jorku - me pelqeu shume.
Kishte me shume drite, afeksion, ngjajshmeri me Europen.
Te fala !
Simbad


Claude chatron-colliet 28/09/2008 19:05

Trente minutes pour une éternité avec l'Archevêque de Boston.Quelle  grande joie Vassili. Et prier Saint Georges dans la chapelle. Un privilège grace à ton bon coeur et à ta gnérosité sans égale. Ce sont de très belles photographies.  

Simbad 28/09/2008 21:03


Oui, tout a fait, c'étaient 3O minutes comme une eternité ...
Je n'oublierai jamais la rencontre avec le père Arthur Liolin.
Merci pour le commentaire.
A bientot!