Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
7 septembre 2008 7 07 /09 /septembre /2008 16:18
Les-ballerines-danseuses.jpg

                               Valltaret - Foto nga Vasil QESARI

                               http://home.fotocommunity.fr/simbad
 

                                                   ***


Sapo ula telefonin mora të të shkruaj. Në të vërtetë, kam shumë gjëra për të thënë, por, kur nxiton t'i thuash të gjitha menjëherë, ka gjasa të këpusësh ndonjë budallallëk ... ose të tejkalosh limitet e raporteve të krijuara. Prandaj! Prandaj, shumë gjëra, ende kane mbetur pa thënë. Themi se njihemi ... por në fakt shumë pak dimë. Merre me mend, po t'i shtosh kësaj atë që Sokrati thotë : Njeri, njih vetveten. E, unë vallë, a e njoh veten?! Ketë, ende, nuk e di! Tentoj ta njoh, por nuk arrij! Pa çka, le të flasim për fotot ...
I dashur Simbad, unë e kuptoj pozicionin tënd, dhe jo vetëm tendin, kur dikush fillon të flasë për një pune si ajo që ti ke bërë me fotografimin, teknikën dhe foton e realizuar. Pasi fola me ty, dje ne mëngjes, rrugës duke shkuar për në pune, u mendova gjatë. Ndërkohë, përpara kompjuterit nga ku shfletoja një për një albumin dhe, në mënyrë imagjinare, vazhdoja bisedën me ty, ashtu shpejt e shpejt shkrova në një letër të bardhe : "Fotografia e Simbadit është vetja e tij".
Tani ... çfarë dua të them me këtë?! Unë e pashe me vëmendje dhe seriozitet albumin. Të mos harrojmë se, sa një album fotografik është album fotografik, këtë mund ta gjesh vetëm nëse brenda "spektatorit" fillon të lëvizë mendimi; fillojnë të lëvizin ndjesitë, fillojnë të lulëzojnë emocionet, fillon të zgjohet fantazia. Njësoj si me çdo vepër arti, mendoj. Njësoj si para pikturës, poezisë, filmit, arkitekturës, e ku di unë çfarë...
Sot, tani, po të them shume pak gjera. Të tjerat më vonë, ose në një forme tjetër, ndoshta në një ESE e cila mund të zërë vend, në ato shkrime që unë kam veçuar si më të dashurat e mia dhe që po përgatis për botim. Sepse, padyshim, kur them fjalë si këto që do lexosh më poshtë, nuk mund të mos i "spërkat" me pjesë nga shpirti im ... Por, sidoqoftë, këto janë vetëm boshti. Ndërkohë, do rendis edhe një paragraf "Te gjitha bashkë", por perifrazimin e tij, do të ta dërgoj kur të ta sjell të plotë, në formën e një shkrimi ESE ...

 
ÇFARË ISHTE AJO QË FOTOT MË THANË
  
Njeriu - si qenie e gjallë, ashtu si një qenie biologjike - kërkon mbijetesën në luftë për jete a vdekje; (shih portretet e njerëzve të rrugës, vendosjen e tyre në sfondet përkatëse, fokusimin e shikimit, "L'orphelin" bardh’ e zi, etj.)
- si qenie shoqërore, ashtu si çdokush kërkon të jetë dikush dhe të zërë vendin e vet në komunitetin ku punon, jeton, krijon;
- si qenie individuale, ashtu si çdo "unë", jep vazhdimisht nga vetja atë çfarë është e papërsëritshme në individët e tjerë;
- si qenie në rolin e caktuar, ashtu si çdokush krijon raportet me çdo gjë që has në jetë dhe botë ... etj.
- kafsha, bima - ato janë pothuaj njësoj për nga "pafajësia" (le ta quajmë kështu në mënyrë figurative) - (Shih pozicionet dhe marrëdhëniet me botën që i rrethon, shqetësimet ne lëvizjet e tyre ... lëvizje të përcjella nëpërmjet fotove "që s’lëvizin" macja Pouchi, etj). Krijesa që ekzistojnë sepse ekzistojnë; krijesa që ekzistojnë për shkak të larmisë dhe bukurisë së tyre; krijesa që ekzistojnë për t'i dhëne frymëmarrje, raporteve me gjithçka që ekziston në bote, sidomos me njeriun.
- sendi - si pjese e domosdoshme e jetës. Në gjendjen e vet natyrale ose të formësuar nga njeriu. I bukur dhe funksional. Ndonjëherë me të vetmin funksion argëtues dhe ne shërbim të shijeve njerëzore. Më shpesh, mjet i përditshëm jetese, sa i zakonshëm, aq interesant.
- fenomeni, natyra - ekzistojnë jo sepse "urdhërojmë" apo "duam" ne. ("Matin et ciel d'hiver" - përrallore!, Zverneci, San Sabastian, etj.) Por, kjo, s'do të thotë se Ajo (natyra) dhe "eskorta" e saj (fenomeni), nuk janë pjesë e jona. Janë brenda nesh. (p.sh, gjelbërimi dhe aromat "dalin" nga fotoja dhe na rrethojnë, për të na çlodhur, etj). Rriten dhe marrin përmasat që ne u japim atyre. Në thelb të tyre është shkruar ekzistenca jonë dhe kjo ekzistencë, edhe pasi kemi vdekur, jeton në natyrën dhe fenomenet.
- marrëdhënia - pa të cilën nuk ka kuptim asgjë. (shih dorën e njeriut në qaforen e qenit, panoramën "Të mbijetosh në shkëmb', "La main d'un rescape", Televizion 1975, etj). Ne japim e marrim me njeri tjetrin, me natyrën, me sendet, me gjallesat. Ne marrim kuptim vetëm në këto raporte. Në thelb, marrëdhënia vjen në fotografi si një gjë që merr fryme, lind, jeton, vdes...Vetë albumi yt, është nje marrëdhënie.
- vepra, puna - në një farë kuptimi, janë të gjitha ato sa përmenda më lart. (Konferencë shtypi, Intervista, Tatuazh, Restauruesi i violinave: gishtat, kapja, pozicioni, Shitësi i luleve - pasion, përkushtim ndaj punës, etj). Pra, specifikisht, janë ato që i japin kuptim jetës. Janë shtrati i një lumi dhe vetë lumi, Janë motivi për ta bërë një gjë dhe vetë gjeja, janë energjia dhe lëvizja ...

Dashamirësisht :
Linda Agolli

P.S. Simbadi ekspozon të shtunën, 13 shtator 2008 në Manhattan ( Studio e Fadil Berishës ) si edhe në datën 20 shtator, në Boston.

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Sprova
commenter cet article

commentaires