Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
15 mai 2008 4 15 /05 /mai /2008 21:38

Photo-Battiste.jpg

AJO E PADUKSHMJA, MISTIKJA ...

 

Kolegu im gazetar, Gérard Boisseau–Yampolsky, është një fotograf tashmë i njohur. Jam njohur prej kohesh me fotografitë e tij dhe ato më kanë lenë përshtypje të veçante, për nga gjetja origjinaliteti dhe përmbajta e tyre estetike. Kam njohur nga afër, po ashtu, pasionin e tij të veçantë si edhe talentin që ka për këtë art me të vërtetë magjik. Dje, ndërkohë që ishim duke parë disa fotografi të miat të cilat i kam vendosur në blogun tim, Gérard më pyeti në se dëshiroja të shihja një seri fotografish të cilat ai kishte bërë kohet e fundit. Padyshim, pranova me kënaqësi. U ulëm në hollin e televizionit, në një kënd të qetë e të rehatshëm. Gérard hapi një dosje blu e prej andej nxori një tufë fotografish të cilat i vendosi në heshtje mbi tavolinë. Ishin rreth dhjetë të tilla. O Perëndi ! – ishte kjo e vetmja fjalë që më doli thellë nga shpirti, i mrekulluar nga ato çka po shihja. Më besoni, nuk e ekzagjeroj !... Pra syve kisha vepra, të cilat i konsiderova, vepra arti të verteta. Fotografi të cilat, mendova se nuk ishin thjesht fotografi, por piktura. Një punë e jashtëzakonshme, një atmosferë magjepsëse.

I admiroja ato i përqendruar dhe, në çdonjërën prej tyre zbuloja, një seri "natures mortes" – në se mund ti quaj të tilla – me një dritë të ëmbël ardhur prej kohesh të shkuara e të largëta, me tonalitete të venitura, me ngjyra të cilat më kujtonin se di se cilin piktor të shquar apo, ndofta disa piktorë njëherësh (ndofta impresionistët). Foto të bëra e të konceptuara me vështrim të veçantë, me sens kërkimi, në kuadër të përkryer e me atë, për të cilën Gérard më kish folur edhe më parë. Për atë që fotot e tij, pothuajse të gjitha, me mijëra e mijëra, shprehnin shpirtin, kujtimet, brengat dhe spleen-in, shkurt …historinë e jetës së tij. Me bujari dhe zhentilsë, Gérard më ofroi mundësinë të zgjidhja dhuratë prej tij një prej fotove, cilën të dëshiroja. Duke e falënderuar, zgjodha pikërisht foton që shihni më lart, me dedikimin dhe firmën e tij: një pamje e thjeshtë, një tufë gjethesh të blerta, mbajtur pothuajse në gjendje "flou".

Në fotot e tij, pashë një botë të thjeshtë, por magjike ! Objekte dhe çaste të thjeshta, të një realiteti që shohim për ditë, por që për fat të keq nuk e observojmë siç duhet. Ndofta, nga mungesa e interesimit, nga plogështia estetike, nga injoranca apo indiferenca jone. Janë, skena, objekte e momente të cilat i ndeshim dhe i kemi përditë para nesh e që presin vetëm syrin e artistit, për të rilindur si vepra arti, si imazhe dhe çaste të cilat na mrekulloje e na shtyjnë të mendohemi, të kërkojmë, të gjejmë e të kuptojmë atë që është e padukshme, mistiken, magjinë. Shoqëruar me një gëzim të brendshëm të tillë, sikur të kishim para syve, një tablo të famshme të Rembrandit … Faleminderit, Gérard, miku im, për këtë kujtim të bukur e prekës !

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Ditari
commenter cet article

commentaires