Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
30 avril 2008 3 30 /04 /avril /2008 09:56

Fichier hébergé par Archive-Host.com


PARISI NË SHIDuke parë këtë foto, më vijnë ndër mend tri ditët që kalova në Paris, muajin që shkoi. Them se Parisi është i bukur, veçanërisht gjatë stinës së verës, nenë atë diellin e tij lëbyrës e plot ëmbëlsi që rrallë herë e sheh diku tjetër e, sigurisht edhe për vetë natyrën dhe madhështinë e tij të rrallë të njohur. Por, Parisi është po ashtu i bukur edhe në vjeshtë e dimër, atehere kur qielli i tij është vazhdimisht gri e bie shi. Kur them i 'bukur', deshiroj të shprehem se mjaft hijshëm qëndron tek ai qielli gri, magjia, trishtimi dhe melankolia e tij. Pikërisht, një ndjenjë të tillë përfton fare mirë, në 'Parisin në shi'.
 
Kështu më ndodhi dhe mua, ndërsa endesha rrugëve të tij, në një ditë të tillë të zymtë me erë e stuhi. E, ndërkohë që gjithçka përreth ishte e lagët, e qulltë dhe e veshur si me një "impermeable" transparente, nuk e di pse me shkoi mendja te Parisi i Poetëve. Vështrova lart, në papafingot ngjyrë plumbi
e pastaj poshtë, në baret e kafenetë që ata frekuentonin e për një çast, mbylla sytë e enderrova Parisin e Bodlerit, Verlenit, Rambosë e Malarmesë, skutat ku ata shkruanin vargjet duke tymosur hashash e duke pire absinth.
 
E, pastaj, ndërsa përreth, mbrëmja po binte veshur me një ngjyre antraciti plot shkëlqim, kuptova se këmbët më kishin çuar përballë Notre-Damë, pikërisht në momentin kur kambanat e saj nisën të lëshojnë ato tingujt e tyre të metaltë që ngjanin me një simfoni bet’heveniane. Në ato çaste sublime, në një skenë të tillë qiellore (ndërkohë që në trishtimin tim, nisi të derdhte lëngun e tij të jeshiltë spleen-i i Bodlerit), dëshirova me çdo kusht që të kthehesha pas, në historinë e Parisit të dikurshëm e të sotëm. 

Të mendoja për gjera që më sillnin ngazellim. Per miqtë e mi, kujtimet, kënaqësitë dhe epshet që sa here ky qytet i bekuar, më pat
sjellë në takime të mrekullueshme. Ishte pikerisht ky, Parisi i një kujtimi të larget, ulur në një stol te parku Montsouris ( aty ku Preveri bënte dashuri !), në një natë përrallore dashurie e cila ngjante për nga nostalgjia, pikërisht me këtë Paris të lagur kokë e kembë, nenë rrembat e shiut. Atij shiu të imte e të papushimtë që binte nga qielli mbi fytyrën time e me hynte në rroba e gjer në lëkurë, aty në gjakun e venat e mia e që më shtynte të besoj se Parisi është po ashtu fare i vogël, i errët, rrethuar nga një murr i trishtuar gri e plot re të zymta. Po, them se Parisi ishte i tillë ! Nga që pranë meje, s'ishe më ti ...


Nga Simbad Detari

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Ditari
commenter cet article

commentaires