Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
9 avril 2008 3 09 /04 /avril /2008 13:04

 

 

   - Portreti i Adele Bloch-Bauer nga Gustav Klimt - 
 
 
IKONA E GUSTAV KLIMT

 
Buzët mishtore si një frut vere, mollëzat e faqeve të përkuqura si flladi i  pemëtoreve, qafa e bardhe dhe sensuale si e një mjelme - Adele Bloch-Bauer është një ikone madhështore e piktorit të shquar austriak Gustav Klimt - portret nga i cili hirësia mondane shpërndan një mirësi verbuese ngjyrë ari. Dy portretet e kësaj brune plot nur, Adele Bloch-Bauer I dhe Adele Bloch-Bauer II - vdekur në lulen e moshës më 1925, pikërisht gjashtë vjet pas vetë autorit të portreteve të saj, ishin qysh në kohën e luftës së dytë botërore ndër veprat me brilante të Österreichische Galerie, (Galerisë Kombëtare Austriake). Por, në ditët e para të shkurtit, këto dy portrete që kishin shkaktuar 'kaq e kaq telashe', u hoqën nga galeritë e Muzeut të Belvederes për tu dërguar në Kaliforni, tek pronarja e tyre legale, Maria Altmann, 89 vjeçe. Zonja në fjalë, më së fundi kish fituar - pas shtatë vjetësh gjyqe ndërkombëtare - me vendim të një gjykate amerikane, të drejtën për t'i u kthyer këto portrete, të cilat i qenë grabitur nga nazistet dajës së saj Ferdinand Bloch-Bauer, një koleksionist izraelit shumë i pasur, vdekur gjatë ekzilit të tij në Zvicër më 1945. Në shkurt të vitit 2006 qeveria austriake kish refuzuar t'i blinte këto monumente artistike, pasi kish gjykuar si ishin tepër të shtrenjte (300 mije dollarë). Por, së fundi, Ronald S. Lauder, koleksionist i shquar amerikan dhe trashëgimtar i perandorisë së prodhimeve kozmetike, bleu vetëm njërën prej tyre për 135 milion dollarë - rekord absolut ky për një tablo - shumë më tepër edhe se vetë ndonjë prej punëve të Picasso. Portreti magjik i Adele Bloch-Bauer I, do të vendoset në muzeun e tij të mrekullueshëm Neue Galerie të Nju-Jorkut.


Simbad Detari

Commentaire: As tu déjà remarqué Simbad ? Chez Gustav Klimt l'utilisation des symboles de l'Antiquité. L'oeil de Pharaon, la spirale retrouvée dans le monde entier des Celtes à la Papouasie. La vrille est supposée naître de l'observation de la vigne ou la vrille du petit pois, des coquillages comme les amonites. ELLe rassemble le monde végétal et animal et donne le sens de la vie en s'ouvrant vers la droite et la gauche vers la mort, ici,Gustav Klimt les a liés. Le froissement de l'eau sur la robe d'Adèle ou bien le souffle du vent et toutes les formes géométriques de base qui forment les éléments mathématiques de la philosophie du nombre : triangle, carré, rond...Deviner en l'instant la force des 4 éléments dans cette femme. 'l eau, l'air, le feu, la terre, son Aura extraordinaire qui comble le vide, le manque d'où elle émerge comme une flamme qui ondule, enchaînée cependant aux mains et au cou. Prima Matera.Adèle pour une fois n'a pas de fleurs, elle est connaissance.Merci pour ces choix de textes précis en Français, ils me parlent.A bientôt Simbad

Claude Chatron-Colliet 
             
  
                                    

Fichier hébergé par Archive-Host.com

  Alfred de MUSSET (1810-1857)


... Gjithë burrat janë gënjeshtarë, të paqëndrueshëm, fallco, llafazanë, hipokritë, sedertarë dhe të poshtër. Gjithë gratë janë të pabesa, artificiale, vanitoze, kurioze dhe të shthurura. Bota është një gjiriz i pafund ku foka me forma nga më të çuditshmet hiqen zvarrë mes malesh prej lluce. Por ka në botë një gjë të shenjtë dhe sublime e cila është bashkimi i dy prej këtyre qenieve kaq mëkatare e të frikshme. Jemi zhgënjyer shpesh në dashuri, jemi plagosur e ndjerë shumë herë fatkeqë; por ama gjithmonë kemi dashuruar. E, kur ka ardhur koha të ndodhemi buze varrit, kemi kthyer kokën pas dhe i kemi themi vetes: “Kam vuajtur shumë herë, shpesh jam zhgënjyer, por megjithatë kam dashuruar. Jam unë ai që kam jetuar jetën time e jo një krijese e rreme krijuar prej sedrës dhe mërzitjes sime ” ...


Alfred dë Mysé
'S’behet shaka me dashurinë' / Akti II, skena 5 (1834)
 
                                                        

                          Fichier hébergé par Archive-Host.com

... Tous les hommes sont menteurs, inconstants, faux, bavards, hypocrites, orgueilleux et lâches. Toutes les femmes sont perfides, artificieuses, vaniteuses, curieuses et dépravées. Le monde est un égout sans fond où les phoques les plus informes rampent et se tordent sur des montagnes de fange. Mais il y a au monde une chose sainte et sublime, c'est l'union de deux de ces êtres si imparfaits et si affreux. On est souvent trompés en amour, souvent blessés et souvent malheureux; mais on aime. Et quand on est sur le bord de sa tombe, on se retourne pour regarder en arrière et on se dit : "J'ai souffert souvent, je me suis trompé quelquefois mais j'ai aimé. C'est moi qui ai vécu et non pas un être factice créé par mon orgueil et mon ennui ...Ka njerëz të cilët e kanë zemrën aq të madhe sa që në të mund të hysh pa trokitur. Ka të tjerë që e kanë aq të brishtë sa që u thyhet me një të prekur ...

(Zhak Brel)

Il y en a qui ont le coeur assez grand, qu'on y entre sans frapper. Il y en a qui ont le coer si frêle, qu'on le brise d'un doigt.

(Jacques Brel)
 

 

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Të ndryshme
commenter cet article

commentaires

Claude Chatron-Colliet 11/04/2008 21:58

As tu déjà remarqué Simbad chez Gustav Klimt l'utilisation des symboles de l'Antiquité. L'oeil de Pharaon, la spirale retrouvée dans le monde entier des Celtes à la Papouasie. La vrille est supposée naître de l'observation de la vigne ou la vrille du petit pois, des coquillages comme les amonites. ELLe rassemble le monde végétal et animal et donne le sens de la vie en s'ouvrant vers la droite et la gauche vers la mort, ici,Gustav Klimt les a liés. Le froissement de l'eau sur la robe d'Adèle ou bien le souffle du vent et toutes les formes géométriques de base qui forment les éléments mathématiques de la philosophie du nombre : triangle, carré, rond... Deviner en l'instant la force des 4 éléments dans cette femme. 'l eau, l'air, le feu, la terre, son Aura extraordinaire qui comble le vide, le manque d'où elle émerge comme une flamme qui ondule, enchaînée cependant aux mains et au cou. Prima Matera.Adèle pour une fois n'a pas de fleurs, elle est connaissance. Merci pour ces choix de textes précis en Français, ils me parlent. A bientôt Simbad