Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
4 mars 2008 2 04 /03 /mars /2008 09:38

8216698-copie-1.jpg


Ishte një kënaqësi e veçantë që kujtimet e mia rinore, rreth këngëve italiane të viteve ’60 -‘70, mbledhur nënë titullin "Historia e Hit Parade" e që zënë vend të veçante në blogun AMARUS, u pëlqyen dhe u vlerësuan nga shumë lexues. Pikërisht, për atë, më erdhën shumë mesazhe përgëzues e, nder të tjera edhe një dërguar nga Remo Paulon, nje qytetar italian nga Trieste. Në shënimin e tij, publikuar këtu më poshtë, sigurisht flitet për një realitet krejt tjetër nga ai i vendit tonë por, megjithatë, ajo që të bën përshtypje është sinqeriteti i tij, bota e njëjtë shpirtërore e të rinjve pa dallim kufijsh e, padyshim, nostalgjia për vite që s’kthehen më ...


I dashur Simbad,

U ktheva në shtëpi sonte dhe nisa të lexoj shkrimin tënd të bukur "Historia e Hit Parade". Dhe shpejt e ndala atë nga që ndjeva të më pushtonte emocioni : nuk kisha menduar kurrë, se do të gjeja përsëri gjurmë nga "Il dicobolo", emisioni radiofonik me të cilin kam qenë tepër i dashuruar gjatë adoleshencës; sigurisht si edhe të tjerë të moshës sime, të paktën at6---Hit-Parade.jpga të cilët – ashtu si unë – ishin të pasionuar pas muzikës së lehtë aq shumë sa që në Trieste dyqanin e disqeve që frekuentohej nga ne të rinjtë quhej, edhe pse qe më i vogli në qytet, pikërisht, "Discobolo". Aso kohe, ishte diçka pothuaj e detyrueshme që, kur ishe i ftuar në nje "feste" (vallëzim në shtëpitë e shokëve, të organizuar në mënyrë 45-giri-nick-pagano.jpgrigoroze, vetëm pasditeve), të sillje me vete një disk 45 xhiro (aso kohe kushtonte 700 lira) dhe blihej përgjithësisht në "shoqëri",  pra, me të holla bashkuar me ndonjë shok tjetër të ftuar. Në se bëheshin bashkë tre a katër vetë, e kjo ishte edhe më mirë se, mund të blihej një disk 45 EP (Extended Play, 1.400 Lira), që përmbante katër këngë mjaft të kërkuara (edhe sot e kësaj dite prej koleksionistëve). Kjo nga që kopertina (me karton të ndritshëm) kish mbi të foton e këngëtarit, ndërkohë që kopertinat e disqeve 45 xhiro, ishin thjesht zarfe të hollë dhe vetëm me dy këngë, në dy anë (NP, Normal Play). Ato prodhoheshin nga e njëjta shtëpi diskografike, ishin pa ngjyra, dhe me një vrimë në mes. Ndërsa, disqet me fotografi mbi kopertina, ata të cilët quheshin 45 xhiro NP, u hodhën në treg, ca vjet më vonë (të ngjashëm si me atë të Marie Laforet …).4---Hit-Parade-copie-1.jpg
 
Në Trieste, ne të rinjtë, ishim më të avancuar se sa në qytetet e tjera italiane, përsa i përket muzikës së lehtë amerikane. Kjo për faktin se, qysh nga viti 1945 e gjer më 1954, ky qytet (mes kufirit të Italisë e Jugosllavisë) administrohej nga BUSZ-AMG-FTT (British United 7---Hit-Parade.jpgStates-Zone-Allied Military Government-Free Territory of Trieste), dhe bar-et e tij më të mirë qenë rezervuar për ushtaret amerikane e, për pasojë, rreptësisht të ndaluar për italianet (me përjashtim të "zonjushave"). Por,  ndërkohë, muzika amerikane përhapej në gjithë qytetin, pa vështirësi. Kur, më 1954, Triestja iu kthye Italisë, ushtarakët amerikanë e anglezë ikën por, shumë prej tyre që kishin krijuar lidhje të ngushta me qytetin (nëpërmjet martesave, fejesave, miqësive etj.), kërkuan të mbeten në bazat amerikane afër Triestes (në Itali, në Aviano e Vicenza) por dhe në Austri e Gjermani; kështu që ata vinin shpesh në qytet, për të kaluar kohen e tyre të lirë. Pas kesaj, bar-et e rezervuara për ta, u lejuan të lira për publikun e gjerë, ndërkohë që "juke-boxes" e tyre furnizoheshin direkt nga Shtetet e Bashkuara (me disqe amerikanë të cilët bile, mbërrinin në Trieste gjashtë muaj para se të hidheshin në tregun amerikan). Sot, siç e dimë të gjithë, disqet hidhen në treg, në NJE DITE dhe në gjithë botën. Kështu që, ne, adoleshentet, të rinjtë e Triestes, ndryshe nga të tjeret, ishim të mirinformuar, përsa i përket temës së disqeve amerikanë.
 
1---Hit-parade.JPGPor, le të kthehemi tek emisioni "Il discobolo". Më tepër, se sa pritja e orës së transmetimit (ditëve të diela, në orën 15, për tridhjetë minuta, prezantoheshin 6 disqe, ndërsa në ditët e pushimeve, në oren 14 më duket, nje disk i vetëm) ishte pritja e ethshme e mengjesit të ditës së mërkurë, kur dilte revista  "Radiocorriere –TV" në atë kohë, e vetmja e përjavshme që kishte programet e Radio -Televizionit (pastaj pas saj, erdhën "Il musichiere" e pas saj, më 2---Hit-Parade.jpgduket, "Sorrisi e Canzoni TV"). Në "Radiocorriere" delte edhe lista e disqeve të reja, të cilët do të prezantoheshin gjatë javës. Mbaj mend dhe, kujtoj edhe sot e kësaj dite, pritjen e mëngjesit të së mërkurës. Unë ngrihesha që në orën gjashtë, jo për të përsëritur mësimet e shkollës, por për të ndjekur në radio, kurset e gjuhëve të huaja. Gjatë dimrit: anglisht (të hënë dhe të enjte), frëngjisht (të martë e të premte), gjermanisht (të mërkurë e të shtunë), ndërsa gjate verës, spanjisht dhe portugalisht, tri herë në javë. Mësimi i gjuhëve të huaja, ka qenë pasion i përhershëm në jetën time dhe kam studiuar pesë të tilla (sigurisht jo vetëm në radio, por edhe në shkollë, në universitet; është diçka të cilen e vazhdoj edhe sot) e shyqyr kështu, di ca gjuhë të tjera më shumë. Dëshira ime më e zjarrtë, aso kohe, ishte ti bija botës vërdallë e ndër të tjera, ishte edhe për këtë arsye që u regjistrova në Institutin e Lundrimit. Por, ka në këtë mes, diçka paradoksale ! Gjatë karrierës sime ushtarake, edhe pse kam udhëtuar në shumë vende të botës, i vetmi vend ku qëndrova më gjatë (gjithsej, pothuaj tre vjet, me intervale), ka 3---Hit-Parade.jpgqenë Shqipëria dhe shqipja është gjuha të cilën, për fat të keq, ende nuk di ta flas …
 
Por le të kthehemi përseri te pritja e së mërkurës në mëngjes, kur dilte revista "Radiocorriere" me tabelën e kengeve “Discobolo” (po të dërgoj një, bashkangjitur, atë të këngëve nga 2 tetori 1960, gjer në 30 korrik 1961). Aso kohe, jetonim vërtet, në një vend i qytetëruar ! Në orën gjashtë e gjysmë, jashtë te dera e shtëpisë, gjëja, për çdo dite : bukën e freskët, qumështin e freskët dhe gazetën e përditshme. Të mërkurave edhe revistën "Radiocorriere". Ndersa sot, nderkohë që jemi qysh prej disa vitesh, në mijëvje8---Hit-Parade.jpgçarin e tretë, në orën gjashtë e gjysmë, jashtë derës së shtëpisë, mund të gjej – ndofta – vetëm ndonjë të droguar, të vdekur gjatë natës. Qumështi i freskët s’përdoret më, atë tani e blen në sasi të mëdha, në kuti a shishe plastike dhe e ruan në shtëpi, për muaj të tërë; bukën e freskët para orës shtatë pa çerek, s’e gjen dot më e, kështu që përdoret ajo që ka mbetur qysh prej disa ditësh e ngrirë në frigorifer; gazetën e përditshme nuk ta bien në shtëpi edhe pse paratë i ke paguar e pastaj, lajmet lexohen në internet e po ashtu … edhe "Discobolo", nuk ekziston më … Ah, ç’botë e trishtuar !
 Përshëndetje nga:

Remo PAULON

P.S. Harrova diçka të vogël : edhe unë s’jam më 16 vjeç …

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Nostalgji
commenter cet article

commentaires