Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
30 janvier 2008 3 30 /01 /janvier /2008 17:52
Fichier hébergé par Archive-Host.com 
( Photo Simbad )


MARIE LAFORET … FOREVER ! 


Në tavolinën time të punës, përpara ordinatorit, është një katrahurë e vërtetë ! Kjo duket qartë edhe nga fotografia që shihni më sipër. Më pëlqen çrregullsia, ose më saktë, nuk bëj kujdes që të këtë rregullsi. Pse ta mohoj, e ndjej veten mirë kështu, kur më duhet diçka, zgjat dorën dhe e marr : libra, gazeta, diksionerë, CD, lapsa, post-it, copa letrash me shënime, adresa etj. Me që ra fjala, në qendër të tavolinës sime, ka disa muaj që ndodhet e palëvizur, një foto e Marie Laforet. Po ju tregoj një ‘sekret’. Është kjo, një foto e cila më ka shoqëruar gjatë gjithë rinisë e gjer më sot, si të ishte një talisman a diçka tjetër. Për herë të parë, Marie Laforet e kam ‘njohur’ kur isha gjimnazist. I pata shkruar atëherë, një kushëririt tim në Saint-Etienne (Francë), të më dërgonte disa foto artistësh e një ditë, më erdhi kjo foto. Nuk e dija kush ishte, ajo krijesë aq e hijshme, me sy magjike që të rrëzonin përdhe. Më pas mësova se ishte artiste teatri, kinemaje e po ashtu këngëtare. Dhe rashë në … dashuri me të ! Në vite, fotografia e saj (jo kjo që shihni), më shoqëroi kudo. Kur isha student, e mbaja të ngjitur me zamkë, në anën e brendshme të dollapit prej dërrase të teshave. Kur isha mësues, në fshatin malor të Backës së Skraparit e mbaja ne mur, përbri krevatit e me vonë, kur u ktheva në Vlorë, e vendosa në një kornizë, në bufenë prej arre të shtëpisë. Pastaj, Marie Laforet erdhi në shtëpinë time të re, një dhomë e kuzhinë, në lagjen Çole e vite më pas, kur unë u nisa në egzil, ajo u ‘transferua’ përsëri në shtëpinë e prindërve, ku ndodhet edhe sot e kësaj dite edhe pse, aty, s’ka më njeri. Një kopje e asaj fotografie, më ka shoqëruar edhe në Francë dhe siç e shihni, ndodhet këtu, mbi tavolinën time të punës. Marie Laforet … forever !  
***


Dhe ja një 'reagim' i menjëhershëm poetik, lidhur me shenimin tim të mësipërëm nostalgjik, shkruar në vargje nga poeti i mirënjohur, Kolec Traboini nga Boston (SHBA).


MARIE LAFORET
            - forever !


Vazhdo ta duash, miku im Simbad, ta duash
Marie Laforet është diç më shumë se dashuri
është një karusel ëndërr pas së cilit varemi
e kalamendemi tërë jetën si fëmijë.
Mendo për një çast të mos kishte Marie,
përtej së tashmes do të kish veç pikëllim,
çdo mëngjez më me gëzim zgjohemi
kur shpresojne me Marien të kemi takim...
Tundimet për të bukurën shpesh shfaqen si Itakë
udhëtimi drejt së cilës, kurrë nuk ka mbarim!
ti do ta kesh Marien në krahë,
nëse kurrë s' lodhësh në kerkim ...


k.traboini, 
Boston, janar 2008

Fichier hébergé par Archive-Host.com

Fotografia - Potret i Marie Laforet e cila ndodhet edhe sot e kësaj dite, në një hyrje të pallatit 292, pra në shtëpinë time, në Vlorë.

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Ditari
commenter cet article

commentaires