Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
9 décembre 2007 7 09 /12 /décembre /2007 22:06
Fichier hébergé par Archive-Host.com

PELEGRIN

Revistë e shkrimtarëve shqiptarë të kudondodhur jashtë Shqipërisë.

THEMELUES & DREJTOR
Nase JANI

KRYEREDAKTORE
Iliriana  SULKUQI

ARTI GRAFIK
Entela  Qerimi (Jani)

SKICAT
Ëngjëll Telegrafi, Nju Jork (SHBA)

FOTOREPORTER
Filip Panajoti-Athinë

BASHKËPUNËTORË TË POSAÇËM
Evriviadhi Goro - Athinë, Greqi
Telemak Koça - Athinë, Greqi
Anna Petrela - Tiranë, Shqipëri
Vasil Qesari - Bordo, Francë
Kolec Traboini - Boston, SHBA
Faruk Myrtaj - Toronto, Kanada
Dalip Greca - Nju Jork, SHBA
Merita Bajraktari - Uashington, SHBA
Aida Dismondy - Miçigan, SHBA
Albana Temali - Bolonjë, Itali

NE TE LEXUESI DO TË GJEJË

Traditë
Liriku i fjalës së bukur: Ali Asllani, nga Nase Jani f. 5, Nga krijimtaria e Ali Asllanit f.10, Disa vlerësime për veprën letrare f. 19, Klubi “Drita” propozon për Dekorim: “Nder i Kombit”… Presidentit të Republikës, z. Bamir Topi, f. 23,  Çmimi “Ali Asllani” Liriku më i mirë i vitit (Klubi “Drita & Ambasada Shqiptare ne Athinë) f. 24

Letërsi shqipe
Tregime: Farruk Myrtaj f.43,  Eglantina Kume f. 49, Murat Aliaj f.119,  Albana Mëlyshi Lifchin f. 129,  Vahit Hyzoti f.141, Alush Kurti f. 205, Aida Bode f. 209, Dr. Evriviadhi Goro f. 215

Poezi
Milla Bala f. 39, Kolec Traboini f. 117, Fabula nga Niko Seferi, f. 213
Poetë të tetorit: Takimi i Kësulëkuqes me gjyshin, Dritëro Agolli, Nga: Iliriana Sulkuqi f. 265, “Fishta” f.  268, “Migjeni” nga Nase Jani, f. 269

Letërsi botërore
Rainer Maria Rilke, përktheu Perikli Jorgoni f. 25, Joseph Rudyard Kipling (Nobel para 100 vjetësh) një poezi në dy përkthime: Noli-Zhvarc, e sjell Kostandin Mosko, SHBA f. 61. Doris Lesing-Nobël-2007, nga Simbad Detari dhe Fituesit e Çmimit “Nobel” në Letërsi 1901-2007, fq. 65. Prolog për Nr. 10 të Revistës “Pelegrin”: Tregim nga Dostojevski Përktheu:  Katerina Dhima (Aliaj) f. 342

Ese
Leon Lekaj: “Magjia e letërsisë” f. 56, Ëngjëll Telegrafi “Refugjatët” e Abdurahim Buzës f.162, Nase Jani “Të jesh poet” Grigor Jovani f.147. Odise Goro: “Ndjesi në rrjedhën e një lumi” Stefan Martiko, 152.

Portret
Drita Çomo, “Poetja pa qiell” nga Kolec Traboini, Aleko Likaj f.69, Poezi  nga Drita Çomo f.82,  Dr. Adem Harxhi, “Nga syri te seksi” I.  Sulkuqi fq.159

Nderim
100 vjet Dhimitër Pasko: “Testamenti” f. 271, Merita Bajraktari McCormack: “E bekuara Nënë Tereza, ...” f. 276, Kazanxaqi, nga N. Jani f. 281, Aida Dismondy: “Faleminerit Maestro” Pavaroti f. 283,  “Nuk ka vdekur Violeta Manushi”, N. Jani f. 287, “Homazh poetit Pirro Kuqi”, shkruajnë I. Sulkuqi, K. Traboini, F. Myrtaj, A. Likaj f. 289

Shteti dhe Artisti
Pëllumb Kulla -“Mjeshtër i Madh” f. 101, Interviste nga “Blu-Skaj” “Shteti dhe artisti” nga Vasil Qesari fq.108
Nase Jani dekorohet me  Urdhërin “Naim Frashëri i Artë”, fq.111

Reportazh-Intervistë
Rudina Xhunga: “Një histori e mrekullueshme” f. 250, “Një shportë sa qielli me dashuri” Intervistë me poeten Iliriana Sulkuqi nga Raimonda Moisiu f. 232.

Art-Kulturë
Iliriana Sulkuqi: “Sopranoja Teuta Koço” f. 301, “Sukses i padiskutueshëm” Skulptorët Helidon&Ilirian Xhixha, nga Albana Temali f. 309;  Poeti Faslli Haliti dhe piktori Zois Shuttie” nga P. Grosi f. 197, “Të zgjedhim rrugën e paqes” kompozitori Akil Koci, shkruan: Aida Dimosky, f.329
 “I shpejtuari Bujar Alimani” nga N. Jani f. 203

Fotografë të shquar
Vasil Qesari: “Gjon Mili, magjistari i fotografisë moderne”, fq. 179
 
Fotografia e numërit

Simbad Detari “PASIONI”  sipas ... një rruge të Bordosë”, fq. 60

Arkivë
95 vjet Pavarësi: “Ungjilli, Skënderbeu, Kostis Pallamasi dhe Ismail Qemali” nga Dionis Qirzidhi, fq. 309

Pranvera letrare
Poezi nga Ani Gjika dhe Argentina Tanushi, fq. 286

Bibliotekë
“Thesari Aleks Buda” në Bibliotekën Kombëtare fq. 223, “Kujtime e një Gejshe” nga N. Jani, fq. 226

Veprimtari
“Myslim Maska: binjakëzim me krijimin”, shkruan N. Jani f. 334, Filip Panajoti: Ekspozitën fotografike: Pamje nga Shqipëria dhe Greqia, f. 338. Libri i Ri:  Nga Shtëpia Botuese “SNAJ” dhe Klubi “Drita”, f. 372

Në këta dy numëra, “Pelegrin” i vjen lexuesit me 378 faqe dhe 185 fotografi ilustruese.

 

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Të ndryshme
commenter cet article

commentaires