Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
3 décembre 2007 1 03 /12 /décembre /2007 12:14

Fichier hébergé par Archive-Host.com
Në foto: Eleonora me Simbadin dalë te 'Sorkadhja' në Llogora.


Sot, Eleonora, motërza nga Qeparoi, bashkëfshatarja ime e cila jeton në USA, më dërgoi një foto të cilin e patëm bërë gjatë verës që shkoi. Pikërisht te ‘Sorkadhja’, në Llogora. Ndodhi kështu : Po ktheheshim nga Qeparoi për në Vlorë me autobusin e Sarandës dhe, përveçse ishin sfilitur nga zgjimi herët, ishim shkundur mirë edhe nga rruga e keqe, me plot gropa e kthesa. Megjithatë, sapo autobusi ndaloi te Sorkadhja, u sulëm të tërë, për të pirë një kafe apo për të ngrëne diçka. U ula me Dulqinjën time, në një nga tavolinat e restoranti të vogël, pranë ‘Sorkadhes’, dhe po prisja të vinte kamerierja – një vajzë fshati me shikim të ashpër dhe me trup boksieri. I thashë asaj, shkarazi se dëshiroja një pilaf, por ajo më hodhi një shikim të shtrembër, sikur t’i kisha kërkuar ndonjë gjë të ndaluar. Kështu që u detyrova vetë, të shkoj në kuzhinë, për të marrë dy racione pilaf dhe kos. Kur, ndërkohë që po shijonim gjellën, drejt nesh drejtohet një zonjës simpatike, pjekur mirë nga dielli, ngarkuar me një çantë të madhe e një tufëz lulesh ekzotike në dorë. E pashë me kureshtje dhe u habita kur, ajo erdhi m’u para fytyrës sime e më pyeti : Mos valle, ju jeni, Simbadi ? Ju përgjigja se unë isha, kokë e këmbë, dora vetë ! Unë jam Leonora – tha ajo. Uau, Leonora ?! Po nga dole, ti, këtu ? Dhe u përqafuam me mall, hëngrëm mëngjes bashkë, folëm, u çmallem e bile arritëm që të bënim edhe një foto. Përfytyroni: gjithë kjo ndodhi brenda dhjetë minutash. Kishim një ‘jetë’ të tërë pa u parë, unë në France e ajo në USA e Zoti që është lart në qiell, na dha vetëm dhjete minuta kohë që të çmalleshim.  U ndamë, për t’u parë kushedi, se kur, herë tjetër. Poshtë, në rrugë, te ‘Mozaiku i Ballisteve’ shoferi ynë i autobusit po i binte bories dhe kur, unë me Dulqinjën hipëm lart, pasagjeret na panë me inat. Nga dritarja e autobusit, përshëndeta edhe një herë Leonorën e cila po nisesh dhe ajo, me autobusin tjetër, i cili vinte pas nesh …
Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Të ndryshme
commenter cet article

commentaires