Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
26 novembre 2007 1 26 /11 /novembre /2007 16:17

Fichier hébergé par Archive-Host.com 
- Kartolina e parë shqiptare kushtuar aktit të Shpalljes së Pavarësisë -


Kjo foto, të cilën ma dërgoi këto ditë Dionis Qirixidhi nga Athina, është pamja e një kartoline zbuluar kohët e fundit prej tij e që rezulton të jetë e panjohur më parë. Siç më shkruan Dionisi, sipas të gjithë gjasave, realizuar në gjininë e grafikës, ajo duhet të jetë bërë nga një artist austriak, i cili ka qenë frymëzuar prej aktit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, më 28 nëntor 1912, në Vlorë. Në të paraqitet pikërisht atmosfera në fjalë. Në pamje, shihet një tip ballkoni, në të cilin qëndrojnë gjashtë vetë. Në qendër, nenë flamurin kombëtar është Ismail Qemaili i cili në një dorë, mban fjalën e shkruar me rastin e lajmit të madh e, me tjetrën përshëndet popullin mbledhur me atë rast. 

Sipas studiuesit Bardhosh Baçe, pranë Ismail Qemalit, zëne vend dy klerikë : në të majtë Haxhi Muhameti dhe djathtas prifti Marko Moçka. Dihet historikisht se në kuvendin kombëtar që shpalli pavarësinë krahas tyre, kanë qenë edhe Dom Nikollë Kaçorin e Baba Selimi i Tepelenës pra, aty kanë qenë të pranishëm dhe kanë bekuar Flamurin Kombëtar, përfaqësuesit e gjithë komuniteteve fetare. Kjo kartoline ( tip carte postale ) ka të shkruar në shqip fjalinë : Shpallja e Vetëqeverimit të Shqipërisë në Vlorë, më 28 nëntor 1912. Ajo është shkruar me germa të alfabetit shqip të shoqërisë atdhetare ‘Drita’ të Bukureshtit si edhe në gjuhen gjermane. Pulla postare e vendosur mbi të, është nga ato të emisionit të parë të pullave shqiptare, të cilat i hodhën në qarkullim Postat Shqiptare të Qeverise së Përkohshme. 

Në qendër të saj, është vulosur me bojë të zezë shqiponja me dy krerë e, lart saj, mezi shquhet një gjysme hëne e vogël me yll. Kjo, për arsye se, pullat e para shqiptare, ne fakt ishin pulla turke të stampuara me shqiponjën dykrenore. Po ashtu, vula që ndodhet mbi të, është e vendosur nga Posta e Vlorës, dhe mban datën e janarit 1913 ( dita është e padukshme ). Tani për tani, nuk dimë hollësira se kush është autori i kësaj grafike, e cila paraqet skenën e mësipërme e që ka qarkulluar si kartolinë. Po ashtu, ku është shtypur ajo si dhe në ç’mënyrë është shpërndarë etj. Por, mendoj se kjo duhet të jetë edhe kartolina ( carte postale ) e parë, e njohur gjer më tani kushtuar  shpalljes së pavarësisë, të cilën me sa duket një qytetar austriak ia dërgon nga Vlora familjes së tij në Vjenë, shoqëruar me një tekst të shkurtër në gjermanisht, me të cilin njofton për ngjarjen e madhe kombëtare shqiptare …

 


Nga Vasil QESARI

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Bota Shqiptare
commenter cet article

commentaires