Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
28 octobre 2007 7 28 /10 /octobre /2007 21:54

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 

... Ishte pikërisht gjatë asaj kohe që unë njoha dashurinë time të parë, më të ndjerën e më të gjatën. Prandaj, them se më duhet të zgjatem disi këtu, nga që mendoj se të flasësh për të, nuk është diçka e cila më përket vetëm mua. Të pretendosh se "dashurojmë vetëm një here" është sigurisht një gënjeshtër romantike – një nga me të përhapurat e me populloret e shekullit të kaluar. Natyrisht, është vështirë të ndërtosh një hierarki mes përvojave të ndryshme e të pakrahasueshme në dashuri e të thuash : Është ajo apo kjo që unë kam dashur më shumë. Por, nga ana tjetër, e vërteta është se ekziston aty rreth të gjashtëmbëdhjetave, pra në fillimet e adoleshencës, një kohë e caktuar e jetës në të cilën dashuria apo përzgjedhja që kemi bërë ushtrojnë mbi karakterin tonë një influence mjaft të madhe. Atëherë, tek vajza që dashurojmë, në fakt dashurojmë më tepër se një vajzë të caktuar : duam me shpirt një aspekt të caktuar të botës, vetë konceptin e ekzistencës, si të thuash adhurojmë një ideal – por një ideal prej mishi, të përcaktuar në një trup, pra një ideal të gjallë.

Privilegji i një adoleshenti – natyrisht jo i të gjithëve që e kalojnë atë – është që tek një vajzë të ndjejë e të dojë atë që ai do ta perceptojë më pas si yllin e tij ndriçues. Sot, mua më duhet të gjej formula disi abstrakte për të përshkruar atë çka kërkoj konkretisht, atë çka dua në këtë botë, atë që nuk dua ta humbas e ta ruaj me gjithë shpirt, atë që nuk duhet të tradhtoj edhe sikur të më djegin të gjallë mbi një turrë drush : lirinë dhe inteligjencën e zemrës, kurajën, mirësinë, humorin, muzikën, letërsinë – e nuk di për me tepër, në se lexuesi i këtyre rradhëve arrin të më kuptojë. Aso kohe, kur unë doja një vajzë, vetëm një emër mjaftonte të shprehte gjerat që thashë më lart. Një emër që quhej Nirvana e lidhur me ketë, çka shpreh, gjithkush besoj se do të më japë të drejtë.
 
Ajo ishte një vajzë e imte që vinte në verë për të kaluar pushimet në Vlorë, në pallatin ku unë banoja. Ishte pra, ajo, një tiranase e vogël me flokë ngjyrë mjalti, me pikëza të vogla në faqe e hundë, e gjallë shpuzë e cila shpesh, na vinte në armiqësi ne, gjithë çunave te pallatit që përpiqeshim ta bënin atë për vete. Ishte ajo që na mësoi për herë të parë se çdo të thoshte xhelozi, që na frymëzoi për himne e ditirambe, ndërkohë që ne ndjenim se jeta ishte mjaft e bukur kur adhurojmë një vajzë. Pra, mes nesh, në shoqërinë tonë të pallatit – mes djemsh e vajzash – ne kishim një përendeshë. Dhe ajo quhej Nirvana …
 
Shume vite më vonë, po shume vite ama … kjo vajze që quhej Nirvana u bë grua, u martua, u bë me nipër e mbesa e natyrisht asnjë prej nesh sot, nuk ka mbetur me kujtimet dhe ndjenjat e atëhershme. Por, gjithsesi, sentimenti i një dashurie të madhe ekziston përjetësisht. Është i gjallë dhe kjo gjë është e padiskutueshme. Ajo ka ndikuar padyshim shumë në formimin tonë – në timin dhe ndofta në tuajin – e kjo është, një influencë shumë më tepër e fuqishme e më e gjatë në kohë se çdo "eveniment" tjetër jetësor në ekzistencën tonë …
 

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Ditari
commenter cet article

commentaires