Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
9 octobre 2007 2 09 /10 /octobre /2007 14:47
Fichier hébergé par Archive-Host.com

Foto: Vasil Qesari


MË MUNGON VLORANē kētē vend pērrallor buzē Egjeut
me ullinj e klithma pulēbardhash nē muzg
e kērkoj me sy
e krahasoj me intuitē,
prek plagēn e mungesēs nēpēr gjumē,
dhe i llahtarisur e rikērkoj ku tē mund.

Pa maskē,
i vetmuar,
unē i gjithi unē,
miqēsohem me kukuvajēn
qē kēlthit,
qesh e qan
mbi rrēnoja kujtesash diku.

E unē i pērgjigjem:
Askund,
askund,askund…

Pa Vlorēn jam askush,
nē se nuk flas me zērin e sajē,
ashtu siç flet era me qiparisat frut-hidhur
nē shi e nē furtunē.

Pikēsuar
nē syrin e zogut shtegtar,
u bēra rojtar i pērgjigjes tē korbave,
qē i pres nēpēr natē tē vijnē tē ngrirē,

nē çastin kur heshtja
symbyllazi
kērkon e kērkon nēpēr errēsirē
shtegun e dhimbshēm,
shtegun e shpresēs
e  pērlindjen e fjalēs sē mirē.Fichier hébergé par Archive-Host.com

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Poetë dhe Poezi
commenter cet article

commentaires