Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog

RUBRIKAT

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com 


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com

SUPLEMENTE


'AMARUS'

( klikoni mbi imazhet më poshtë )

 

Fichier hébergé par Archive-Host.com

 


Fichier hébergé par Archive-Host.com
 

 


  Fichier hébergé par Archive-Host.com   Fichier hébergé par Archive-Host.com  Fichier hébergé par Archive-Host.com  


Fichier hébergé par Archive-Host.com


Fichier hébergé par Archive-Host.com 

 Apartament-me-qera-Vlore.jpg
22 mai 2007 2 22 /05 /mai /2007 22:16

 


ANIJET E VOGELA

Përse kjo kohë që ikën
Na prish e keq na thyen,
Përse ti nuk ri me mua
Përse larg meje ikën ?
 

Perse jeta dhe anijet
Me ngut e vrap ikin
Me krahët fluturim ?
Përse avionët fluturojnë
Më lart se vetë zogjtë ?
Përse miliarda yje,
Aty lart varur rrinë,
Përse qielli është larg
Përse më thuaj përse ?

 

Një tjetër ditë mbaroi,
Koha ikën me nxitim
E pas jo s’kthehet më.
Dhe një ditë tjetër iku,
Në këtë të shkurtër jetë
Ku s’dua vdekje në mërzi.

 

Era fryn e merr gjithçka,
Me anijet që ikin larg.
Edhe gjërat më bukura në botë :
Gazin e të qeshurat e fëmijëve.
Përse edhe retë vetë
Këtu s’duan të rrinë ?
Përse bashkë me to
Do ja mbathja edhe vetë !

 

Një tjetër ditë mbaroi,
Koha ikën me nxitim
E pas jo s’kthehet më.
Dhe një ditë tjetër iku,
Në këtë të shkurtër jetë
Ku s’dua vdekje në mërzi.

 


2005 "Caravane"

 
Shqipëroi: Simbad Detari

 

Partager cet article

Repost 0
Published by Simbad - dans Kengë plus
commenter cet article

commentaires